Oto najszczęśliwsze miasto świata. Od Polski dzieli je 1,5-godzinny lot
Na miano „najszczęśliwszego miasta” mogą zasłużyć lokalizacje, w których nie brakuje mieszkańców słynących z pozytywnego nastawienia i dobrobytu. Jakie czynniki mają na to wpływ? Architektura, ilość zieleni czy może infrastruktura drogowa? Które miasto zostało uznane za najszczęśliwsze na świecie? To jedna z europejskich stolic, znajdująca się całkiem blisko Polski.
Szczęście to uczucie, za którym podąża każdy człowiek. Jednym z czynników, które wpływa na to, czy jest się zadowolonym ze swojego życia, czy nie, jest miejsce zamieszkania. Niedawno mogliśmy dowiedzieć się, w jakim mieście najłatwiej jest znaleźć szczęście. Znajduje się niedaleko Polski.
Od lat prym w rankingach najszczęśliwszych miast na świecie wiodą miejscowości znajdujące się w krajach skandynawskich. Wysoka jakość funkcjonowania w poszczególnych lokalizacjach jest inspiracją dla książek, filmów, muzyki, czy wystroju wnętrz. Znaną koncepcją jest duńska hygge, opierająca się na czerpaniu przyjemności z codziennego życia, pełnego ciepła, przytulności i komfortu.
Kopenhaga jest aktualnie jednym z najlepszych miejsc do życia, a jej mieszkańcy są szczęśliwi i zdrowi. Takie informacje można znaleźć w licznych raportach m.in. w 2022 Healthy Lifestyle Cities Report, opublikowanym przez lenstore.co.uk.
Miasto zawdzięcza wysoką pozycję w zestawieniu (stolica Danii znajduje się tam obok takich miejscowości jak m.in. Dubaj, Wiedeń i Helsinki) dzięki pozytywnym wynikom pod względem parametrów takich jak:
- poziom otyłości,
- oczekiwana długość życia,
- godziny nasłoneczniania,
- jakość powietrza oraz wody,
- średnia długość pracy (tygodniowa i roczna).
Warto podkreślić, że Kopenhaga nie była od razu synonimem szczęśliwego miasta do życia. Mierzyło się z problemami takimi jak zła infrastruktura, czy zanieczyszczenie powietrza oraz wody. Teraz rzeczywistość jest zupełnie inna.
Jeszcze w latach 90’ nie do pomyślenia było to, aby wejść do wody w kopenhaskim porcie. Ryzyko choroby, czy infekcji było niemal 100-procentowe. Teraz w marinie stolicy Danii znajdują się nawet dedykowane miejsca do zażycia kąpieli na świeżym powietrzu – stylowe i bezpieczne.
Na uwagę zasługuje też styl architektoniczny, który jest jednolity i urzekający. Wybrzeże ozdabiają modernistyczne budynki, zbudowane ze szkła, drewna i stali. W ich ścianach kryją się ośrodki kulturalne, opery, biblioteki i teatry.
Do Kopenhagi z Polski można dostać się w ok. godzinę i dwadzieścia minut. Mowa tutaj o połączeniu lotniczym, na przykład z Gdańska. Jeśli ktoś chce zrobić wycieczkę krajoznawczą i przy okazji zwiedzić inne państwa, to powinien przygotować się na co najmniej 10-godzinową trasę samochodem.
Stolicę Danii można odwiedzać przez cały rok. Szczytowym okresem turystycznym jest przedział od lipca do sierpnia. Najspokojniejsze pod względem natłoku przyjezdnych są dwie pory roku - wiosna i jesień. Jednak najciekawsze miesiące do zwiedzania to grudzień, styczeń i luty. Wtedy temperatury są najniższe, na ulicach zalegają kłęby białego puchu i Kopenhaga naprawdę potrafi "skraść serce".
Zobacz też:
To miasto jest stolicą marcepanu. Zachwyca architekturą i jest w sam raz na city break
Nie tylko Egipt i Wyspy Kanaryjskie. Tu Polacy chętnie latają w zimie
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie