Reklama
Reklama

Oszustwo "na walizki". Największe polskie lotnisko ostrzega przed próbą wyłudzenia danych

Lotnisko Chopina ostrzega, by nie dać się nabrać na nową próbę wyłudzenia danych. Oszuści podszywają się pod profil lotniska, próbując skłonić do zakupu zapomnianego bagażu. O co chodzi w tak zwanym oszustwie „na walizki”?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a z nimi czas wielu podróży, gdy osoby z różnych krajów i miast będą wracały do domu czy udawały się do bliskich. Niestety, zwykle w podobnych okresach uaktywniają się oszuści, którzy szukają sposobów, by kogoś naciągnąć i jakoś na tym zyskać. Największe polskie lotnisko ostrzega przed próbą wyłudzenia danych, czyli przed tak zwanym oszustwem "na walizki". Na oficjalnym profilu Lotniska Chopina w Warszawie na Facebooku pojawił się alarmujący post.

Oszustwo "na walizki". O co dokładnie chodzi?

Lotnisko Chopina w Warszawie to międzynarodowy port lotniczy, który obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo. Ulokowany jest na osiedlu Okęcie, w dzielnicy Włochy, około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. To największy port lotniczy w Polsce, otwarty w roku 1934.

W mediach społecznościowych Lotnisko Chopina zamieściło ostrzeżenie przed nową kampanią oszustów. Chodzi o tak zwane oszustwo "na walizki". Na jednym z fałszywych profili Lotniska Chopina w Warszawie pojawił się post informujący, iż prowadzi ono sprzedaż zagubionego bagażu, który przeleżał w przechowalni ponad 6 miesięcy. Internauci mogą dowiedzieć się, że zgodnie z przepisami bagaż powinien zostać zutylizowany, jednak postanowiono go sprzedać za jedyne 13 złotych za sztukę. Aby jednak "wziąć udział w promocji", należy odpowiedzieć na kilka pytań.

Lotnisko Chopina w Warszawie ostrzega jednak, że tego typu profile są fałszywe — podobnie jak informacje o sprzedaży bagażu. Przedstawiciele stołecznego portu lotniczego podkreślają bowiem, że nie prowadzą podobnych działań sprzedażowych.

Czytaj też: Mieszkańcy tych miast uwielbiają święta. To tu stoją najpiękniejsze choinki na świecie 

Nie daj się zwieść. Lotnisko Chopina ostrzega

Lotnisko Chopina ostrzega, by nie dać się nabrać przed świętami, ponieważ nie prowadzi takich działań sprzedażowych. Ostrzega, by uważać na fałszywe profile zarówno samego lotniska, jak i PLL LOT, które oferują sprzedaż pozostawionych czy zagubionych rzeczy. Zachęca też, by ostrzegać innych, poprzez udostępnianie informacji o oszustwie i zgłaszanie przez funkcje Facebooka podobnych ofert — jako oszustwo czy próba wyłudzenia danych finansowych.

Lotnisko ostrzega bowiem, że tak naprawdę chodzi właśnie o wyłudzenie wrażliwych danych. Co ciekawe, link prowadzący do formularza opisuje miejsce jako "Sklep i komis z artykułami używanymi". Pod postem aż roi się od zachwyconych komentarzy. Najprawdopodobniej to konta fikcyjne lub skradzione. Fałszywy profil w dodatku tłumaczy, że to akcja charytatywna, uderzając w czuły punkt wielu osób, które chcą komuś pomóc — zwłaszcza przed świętami.

To cyberprzestępstwo, przed którym ostrzega Lotnisko Chopina. Należy zwrócić uwagę już na nazwę profilu. Oficjalny profil międzynarodowego portu lotniczego na Facebooku to "Lotnisko Chopina", podczas gdy oszuści posługują się kontem "Lotnisko Chopina w Warszawie".

Zobacz też:

To tu leży najpiękniejsza plaża 2024 r. Wcale nie we Włoszech czy w Hiszpanii

Co robić w ostatni weekend ferii w Krakowie? Tych atrakcji nie możesz przegapić

To nie Karaiby, to wyspa w Europie. Zachwyca, a mało kto o niej słyszał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka