Nowe lotnisko w Polsce? Podróżnicy się cieszą, mieszkańcy protestują
Województwo podlaskie to na ten moment biała plama na lotniczej mapie Polski. Trwają jednak burzliwe dyskusje na temat tego, że czas to zmienić. Mówi się o utworzeniu portu lotniczego Białystok-Krywalny, dzięki któremu powstanie możliwość obsługi nie tylko lotów krajowych, ale także zagranicznych. W całej tej sprawie nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników tych planów.
W Polsce transport lotniczy jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających. Na terenie kraju funkcjonuje 15 lotnisk, wśród których najbardziej znanymi są te w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. Głośno mówi się o tym, że wiele z polskich lotnisk nie notuje zysków finansowych, a wręcz przeciwnie. Wobec tych danych oraz trwających dyskusji na temat stworzenia lotniska w Białymstoku pojawia się pytanie, czy otwarcie kolejnego portu lotniczego jest dobrym posunięciem.
Obecnie lotnisko Białystok-Krywlany jest niekontrolowanym portem lotniczym o ograniczonej certyfikacji. Od 2020 roku posiada certyfikację, jeśli chodzi o loty komercyjne. Jesienią 2023 roku został podpisany list intencyjny wobec podjęcia wspólnych działań zmierzających do określenia potencjalnych scenariuszy rozwoju infrastruktury lotniskowej tego portu. Podpisany został przez marszałka województwa podlaskiego, prezesa Polskich Portów Lotniczych oraz prezydenta Białegostoku.
W świetle zbliżających się wyborów samorządowych również poruszany jest ten temat. Między innymi kandydat na radnego miasta, Krzysztof Makar na swoich mediach społecznościowych odniósł się do kwestii rozbudowy lotniska Białystok-Krywlany. Podkreśla, że byłby to krok milowy nie tylko dla samego miasta, ale i dla całego regionu. Dołączoną do wpisu grafiką zwraca również uwagę na fakt, że z całej Polski tylko województwo podlaskie ma ograniczony dostęp do transportu lotniczego.
Zobacz również: Przeszedł kontrolę i dostał się na pokład samolotu bez biletu. Jak to możliwe?
Powstanie takiego lotniska mogłoby sprzyjać rozwojowi miasta, jaki i całemu województwu podlaskiemu. Jest to inwestycja, która kosztować ma ogromne sumy pieniędzy. Chcąc jednak rozbudować lotnisko, konieczne jest wycięcie ponad 4 ha lasów, aby powiększyć powierzchnię portu lotniczego oraz wydłużyć pasy startowe. To wzbudza spore kontrowersje i nie podoba się tamtejszym mieszkańcom, którzy nie kryją swojego niezadowolenia.
Wielu z nich wyraziło swoje zdanie pod wspomnianym już wpisem jednego z kandydatów na radnego miasta. Między innymi pojawiły się głosy, które zgadzały się z tym, że Białystok potrzebuje lotniska, ale innego niż to, które jest planowane. Dodatkowo poruszona została kwestia ekologii oraz kwestii finansowych. Lotnisko Białystok-Krywalny jest więc gorącym tematem do dyskusji.
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami