Reklama
Reklama

Niezwykła atrakcja turystyczna w Czechach. Tylko 2 godziny od granicy

Czechy to kraj chętnie odwiedzany przez Polaków, zwłaszcza mieszkających na południu i na południowym zachodzie kraju. Morawski Kras to teren szczególnie popularny turystycznie, gdzie warto się wybrać, by ujrzeć Przepaść Macocha i Jaskinie Punkevni. Co to za miejsca i dlaczego są warte zobaczenia? Wyjaśniamy.

Morawski Kras to teren krasowy w Czechach, położony w kraju południowomorawskim, na północ od Brna. Do atrakcji turystycznych tego miejsca należy między innymi Jaskinia Balcarka, Jaskinia Kateřinska, ruiny zamku Blansek, ale przede wszystkim Jaskinie Punkevni i Przepaść Macocha. Atrakcje te nie są szczególnie oddalone od Polski, a warte zobaczenia. Sprawdź, dlaczego trzeba je odwiedzić.

Przepaść Macocha — wyjątkowe miejsce w Czechach

Przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą tego rodzaju przepaścią w Czechach oraz w Europie Środkowej. Skąd taka nazwa? Wiąże się ze starą legendą, wedle której zła macocha mieszkająca gdzieś w okolicy przyprowadziła do przepaści swego pasierba i zrzuciła chłopca. Chciała sobie w ten sposób zapewnić dziedziczenie pozostałego po mężu majątku lub — wedle drugiej wersji tej historii — chciała odczynić urok rzucony na swojego syna.

Chłopiec chwycił się jednak jednej z wystających gałęzi i zdołał wrócić do wsi. Wydarzenie rozgniewało mieszkańców do tego stopnia, że kobieta rzuciła się w przepaść, popełniając samobójstwo lub oni ją tam strącili. Zapadlisko od tamtego momentu nazywane jest Macochą. Przepaść robi największe wrażenie, gdy ogląda się ją z góry — można tam wejść schodami lub wjechać kolejką liniową, która kursuje w sezonie letnim. 

Czytaj też: Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno 

Malownicze Jaskinie Punkevni — rejs podziemnymi korytarzami

Jaskinie Punkevni, znane też jako Jaskinie Punkvy, ulokowane są na terenie Morawskiego Krasu i udostępniane turystom od kwietnia do września, a także w niektóre święta. To część obszaru wywierzysk, należącego do systemu jaskiniowego Jaskini Amatérskiej. Odkryto je w latach 1909-1933.

Najpierw zwiedza się je pieszo, a następnie płynie motorówką aż pod samą Przepaść Macocha. Obszar zwiedza się z przewodnikiem, a bilety można zakupić na miejscu lub online. Samochód można pozostawić przy Skalnym Młynie, na płatnym parkingu. Stamtąd do docelowego wejścia do jaskiń możemy dotrzeć piechotą (to około 2 km) lub zdecydować się na podróż specjalną kolejką turystyczną.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | city break | turystyka