Nie tylko w Egipcie. Piramidy znajdziesz również na Mazurach
Czy wiesz, że wcale nie musisz wydawać pieniędzy na wycieczkę do Egiptu, aby móc podziwiać na żywo piramidy? Te majestatyczne budowle znajdziesz bowiem również... na polskich Mazurach. To nie żart. Być może nie są one tak okazałe, jak te w kraju faraonów, jednak na pewno warto je zobaczyć. To ciekawe miejsce na weekendową wycieczkę.
Polskie piramidy nie są może tak okazałe jak te w Egipcie, jednak na pewno również są warte odwiedzenia. A co ważniejsze, możesz je zobaczyć w dowolnej chwili, bez wydawania góry pieniędzy na drogie bilety lotnicze.
Dojedziesz do nich bez żadnego problemu. Są w łatwo dostępnych miejscach i na pewno nie uświadczysz tam tłumu turystów. Nie będziesz więc musiał wystawać w wielogodzinnych kolejkach. Gdzie znajdują się piramidy w Polsce?
Piramid w Polsce jest cała masa. Jednym z najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia jest grobowiec rodziny von Eben i Mohring w okolicach Kluczborka z 1780 roku. Powstał z inicjatywy pruskiego generała Karola Augusta Adolfa von Eben und Brunnen, którego fascynowała kultura i architektura starożytnego Egiptu.
Na uwagę zasługuje także 30-metrowa, ariańska piramida w Krynicy (około 10 km od Krasnegostawu). Została wzniesiona na niewielkim wzgórzu, na początku XVII wieku. Znajduje się w okolicy pełnej malowniczych widoków, pól i łąk a także ścieżek rowerowych. Okolica zachęca do odwiedzin.
Może cię zainteresować: Nie tylko rzymskie Koloseum. W tym mieście znajduje się bardzo podobny antyczny amfiteatr
Mazury mają wiele tajemnic. Ten region to nie tylko jeziora, ale również piramidy. Jeżeli w tym roku zaplanowałeś tam urlop, koniecznie odwiedź przynajmniej część z nich. Warty zobaczenia jest grobowiec Farengeidów.
To budowla w kształcie piramidy Cheopsa w Rapie na skraju Lasow Skaliskich (niedaleko granicy). Gęsta zieleń dookoła i umiejscowienie na torfowisku jedynie dodają temu miejscu niepowtarzalnego klimatu. Być może nie jest to najstarsza piramida w Polsce, ale na pewno zasługuje za zainteresowanie.
Powstała na początku XIX wieku i w istocie, w swej historii służyła mumifikacji ciał. Niestety te zostały naruszone podczas wojen, jednak w latach 90 ubiegłego wieku obiekt zabezpieczono i dziś piramida w Rapie przyciąga turystów z całego kraju.
Czytaj również: Już nie Riwiera Turecka. Na all inclusive wybierz ten region, a zaoszczędzisz krocie
Polskie piramidy są również na Kujawach m.in. w pobliżu Izbicy Kujawskiej, (obok wsi Sarnowo), w Wietrzychowicach i Gaju Stolarskim. To wyjątkowe i bardzo stare budowle megalityczne - często sprzed 5,5 tys. lat. Niektóre z nich są starsze od słynnej Czerwonej Piramidy w Dahszur (o blisko tysiąc lat).
Archeologom nie udało się odkryć, dla kogo konkretnie powstały te grobowce, ale rozmiar niektórych robił wrażenie. Największe miały około 100 metrów długości i około 5 metrów wysokości.
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami