Reklama
Reklama

Nie lubisz zatłoczonego Podhala? Wybierz się w te góry, a być może znajdziesz złoto

Podhale to jeden z chętniej wybieranych kierunków na urlop przez Polaków. Region ten ma swój niewątpliwy urok, ale osoby preferujące spokój, mogą się czuć przytłoczone przez tłumy turystów. W takim przypadku warto postawić na nieco mniej oblegane zakątki, które są równie piękne, a do tego kryją intrygujące tajemnice. W jednych z nich można znaleźć nawet złoto.

Bursztyny nad Bałtykiem, a złoto w górach? Czemu nie, w tych konkretnych można znaleźć ten cenny kruszec. Mowa o Górach Opawskich, czyli najdalej wysuniętej na wschód części Sudetów. Pasmo leży na pograniczu Polski i Czech, nie jest tak popularne jak Podhale, co ma swoje plusy — na szlakach nie spotkamy tłumów. 

Góry Opawskie — idealne na spacer z pupilem i poszukiwanie złota

Najwyższe szczyty Gór Opawskich nie przekraczają 1000 m n.p.m. Za najwyższy szczyt po stronie polskiej uważa się Biskupią Kopię liczącą 890 m n.p.m. Znajdziemy tam mnóstwo szlaków, które nadają się również dla maluchów. Warto wiedzieć, że na teren ten można przyjść z czworonożnym pupilem. Pasmo w dużej części należy do Parku Krajobrazowego Gór Opawskich (wejście jest bezpłatne). Dzięki temu zachowała się tam bujna roślinność, a dom znalazło wiele zwierząt objętych ochroną. 

Jednak najciekawsza jest historia tych gór. Czeska nazwa, którą można przetłumaczyć jako Złotogórskie Pagórki, nie wzięła się znikąd. W średniowieczu wydobywano tam złoto, według szacunków na tych terenach pozyskano ok. 3 tony kruszcu. Podczas przemierzania tras dostrzeżemy pozostałości dawnych sztolni. Mając trochę więcej niż odrobinę szczęścia, kto wie, może znajdziemy złoto. 

Sprawdź także: Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny

Jakie miejsca w Górach Opawskich warto zobaczyć? 

Jedną z największych atrakcji jest wieża widokowa na Biskupiej Kopie. W 2018 roku obchodziła 120 lat, z tej okazji ją wyremontowano. Stanowi ona urzekający punkt widokowy, można z niej podziwiać Sudety oraz Wrocław, a przy sprzyjających warunkach, można dostrzec nawet Karkonosze oraz Tatry Zachodnie. Niedaleko znajduje się schronisko pod Biskupią Kopią (położone na wysokości 765 m n.p.m.). 

Przemierzając góry, warto wybrać żółty szlak „Złotych Górników”, idąc nim, trafimy na sztolnię na północnym stoku Przedniej Kopy w Głuchołazach Zdroju. Za czasów swojej działalności sztolnia miała ok. 90 m długości. Jednak obecnie jest ona po części zasypana oraz zamulona. Niemniej, chodząc po Górach Opawskich, warto zobaczyć to miejsce. Na tym szlaku znajdziemy również Grotę Góralską, która powstała ok. XVI wiek. Obecnie jest ona podświetlona, a obok znajduje się promenada i Źródełko Żegnalce.

Na granicy Pokrzywnej oraz Jarnołtówka, a dokładniej przy trasie na Biskupią Kopę, znajdziemy polanę z ołtarzem polowym. Przez całe lato o godz. 19:00 jest tam odprawiana msza. Nieopodal są także wiatry oraz miejsce, gdzie można rozpalić ognisko. 

Źródła: goryopawskie.eu, zopk.pl

Zobacz też:

Lecisz na zagraniczne wakacje, ale nie znasz języka? Z tą aplikacją dogadasz się bez problemu

Najlepsze kąpieliska w okolicy Warszawy. Z niektórych skorzystasz zupełnie za darmo

Pół godziny od Kołobrzegu i brak tłumów. Ta plaża to nieznana perła Bałtyku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | turystyka | ciekawe miejsca | wakacje | urlop | wczasy | weekend w Polsce