Reklama
Reklama

Najpopularniejsze uzdrowisko w Polsce jeszcze bardziej dostępne. Wkrótce dojedziesz do niego pociągiem

Uzdrowiska w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety wiele z tych kurortów wciąż pozostaje trudno dostępnych, jeśli chodzi o dojazd. Na szczęście powoli się to zmienia i do większości miejscowości uzdrowiskowych można dojechać już nie tylko samochodem. Chociażby do jednego z najpopularniejszych uzdrowisk już wkrótce znowu będzie można dojechać pociągiem. Mowa o Ciechocinku, do którego linia kolejowa ma przejść gruntowną rewitalizację. Co więcej wiadomo w tym temacie?

Ciechocinek bez dwóch zdań to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Słynie z wyjątkowego mikroklimatu, atmosfery, a także tężni solankowych. Co roku miejscowość odwiedzana jest przez tłumy kuracjuszy, którzy pragną powrócić do zdrowia i zregenerować siły. Już wkrótce dotarcie do tego uzdrowiska będzie dla nich jeszcze łatwiejsze, gdyż będą mogli dojechać tutaj pociągiem.  

Pociągiem do Ciechocinka. Już wkrótce znowu będzie to możliwe

Pociągiem do Ciechocinka ostatni raz regularnym kursem można było dojechać w 2011 roku. Jeszcze w 2014 roku po torach sunęły pociągi sezonowe, a potem wszelkie połączenie przestały kursować, przez co sporo osób, chcących odwiedzić to uzdrowisko w kujawsko-pomorskim, musi się sporo natrudzić, aby tutaj dotrzeć. Brak kursów pociągów to także utrudnienie dla mieszkańców Ciechocinka dojeżdżających do pracy czy szkoły.  

Na szczęście już wkrótce ma się to zmienić i po kilkunastu latach przerwy ponownie będzie można do Ciechocinka dojechać pociągiem. A wszystko to w wyniku współpracy Polskich Kolei z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko - Pomorskiego i Miastem Ciechocinek. Efektem jest podpisane porozumienie na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Co to oznacza w praktyce?  

Na linii kolejowej nr 245 mają zostać przeprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A prace projektowe i budowlane, które umożliwią ponowne kursowanie pociągów. W wyniku podpisanego porozumienia Urząd Marszałkowski ma zapewnić minimum 8 połączeń pasażerskich dziennie przez okres co najmniej 5 lat. Miasto Ciechocinek natomiast w tym czasie przeprowadzi niezbędne prace w zakresie infrastruktury miejskiej, co zapewnić ma wygodny dostęp do kolei w tym uzdrowisku.  

Może cię zainteresować: To uzdrowisko zaskakuje ilością atrakcji. Narty, tor saneczkowy i malownicze szlaki 

Pociągi wracają do Ciechocinka. Co to oznacza?

Pracy, której rezultatem ma być powrót pociągów do Ciechocinka, jest całkiem sporo. W jej zakresie ma odbyć się między innymi wymienienie nawierzchni peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim, a także remont torów i rozjazdów. Docelowo pociągi mają na tej trasie osiągać prędkość do 120 km/h. Wszelkie prace i remonty mają doprowadzić do tego, aby wznowić ruch pociągów do Ciechocinka wraz z nowym rozkładem jazdy 2025/2026. W praktyce oznacza to, że pociągi miałby rozpocząć kursowanie od 14 grudnia 2025 roku.  

Najnowsze plany oraz inwestycja z pewnością będą sporym ułatwieniem dla seniorów, a także osób, które nie posiadają samochodu. Nowe połączenia kolejowe ułatwią dotarcie do Ciechocinka w celu odbycia turnusu sanatoryjnego w tym uzdrowisku. Co ważne, będzie to również spore ułatwienie dla mieszkańców Ciechocinka dojeżdżających na co dzień do pracy czy szkoły. Minimum osiem połączeń w dni robocze oraz minimum 10 w weekendy z pewnością zachęci jeszcze więcej osób do odwiedzenia tego popularnego uzdrowiska w województwie kujawsko-pomorskim. W końcu zdecydowanie jest po co przyjechać do Ciechocinka. 

Zobacz także: Nowe uzdrowisko w świętokrzyskim? Świetne warunki klimatyczne i spokojna okolica

Zobacz też:

Warszawiacy nie będą się nudzić w ferie. W tym parku atrakcji nie zabraknie

Ferie bez śniegu? Wybierz się do największego parku wodnego w Polsce

W tym uzdrowisku nie zabraknie zimowych atrakcji. Od tras biegowych po lodowisko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wczasy | ciekawe miejsca | turystyka | weekend w Polsce