Nowe uzdrowisko w świętokrzyskim? Świetne warunki klimatyczne i spokojna okolica
Malownicza wieś położona w województwie świętokrzyskim kiedyś była popularnym uzdrowiskiem. Dzisiaj to nieco zapomniane miejsce, które atrakcyjnie umiejscowione jest nad zbiornikiem wodnym wśród lasów, przez co panuje tutaj korzystny mikroklimat. Niewielka wieś Czarniecka Góra podjęła więc już pierwsze kroki, aby ponownie znaleźć się na uzdrowiskowej mapie Polski. Co więcej wiadomo na temat tej świętokrzyskiej miejscowości?
Uzdrowiska w Polsce przyciągają kuracjuszy i turystów jak magnes. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że kolejne miejscowości pragną dołączyć do grona polskich kurortów. Tak jest między innymi w przypadku świętokrzyskiej wsi Czarniecka Góra, która w 2023 roku uzyskała status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Co ciekawe, przed laty było to już niezwykle popularne uzdrowisko, porównywane nawet do Nałęczowa.
Czarniecka Góra to niewielka wieś położona na terenach o niezwykłych walorach przyrodniczych. Lokalizacja przy zbiorniku wodnym na rzece Czarnej, a także w okolicy obfitującej w lasy sosnowej sprawia, że panuje tutaj sprzyjający wypoczynkowi mikroklimat. Jakość powietrza, a także tutejszy spokój zdecydowanie są dobre dla zdrowia oraz regeneracji.
O tym wiadomo było już przed wieloma laty, gdyż ta malutka, malownicza wieś w województwie świętokrzyskim była już kiedyś uzdrowiskiem, do którego przybywali kuracjusze z całej Polski. Lata 30. XX wieku to czas rozwoju tego miejsca. Leczono tutaj choroby serca, nerwowe, a także dróg oddechowych. Przebywały tutaj znane osobistości, takie jak chociażby Bolesław Prus.
Kuracjusze mogli korzystać z tutejszego sanatorium bądź z pensjonatów mieszczących się w drewnianych willach i tym samym czerpać z panujących na miejscu korzystnych warunków klimatycznych oraz walorów uzdrowiskowych. Niestety przez wydarzenia historyczne wiele się zmieniło i uzdrowisko Czarniecka Góra utraciło swoją świetność, pustoszejąc i niszczejąc. Dzisiaj jest to niewielka wieś wypoczynkowa, która odeszła nieco w zapomnienie.
Zobacz także: Tak wygląda najmłodsze polskie uzdrowisko. Zimą jest tam pusto i spokojnie
Wieś Czarniecka Góra wciąż może poszczycić się malowniczymi krajobrazami, wyjątkowym mikroklimatem oraz spokojem, który zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Już teraz przybywa tutaj wiele osób w celach leczniczych. Między innymi dlatego, że w budynku dawnego sanatorium mieści się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, świadczące rozbudowany zakres usług.
Ponadto miejscowość oferuje wyciszenie i odpoczynek z dala od zgiełku miast i ruchliwych ulic. To miejsce, które pozwala delektować się ciszą w otoczeniu pięknych lasów zachwycających zarówno latem, jak i zimą. O wyjątkowości tych okolic wiedzą również okoliczne władze, które rozpoczęły starania o uzyskanie statusu uzdrowiska. Choć do tego jeszcze daleka droga, wciąż podejmowane są kolejne kroki.
W 2023 roku Czarniecka Góra została objęta obszarem ochrony uzdrowiskowej. Aby kiedyś stała się kolejnym uzdrowiskiem na terenie województwa świętokrzyskiego, obok popularnego Buska-Zdroju oraz Solca, potrzebne są jednak kosztowne inwestycje. Mowa tutaj między innymi o podstawowej infrastrukturze, czyli o kanalizacji.
Dalszymi krokami ma być plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego Czarnieckiej Góry i terenu Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji. Tak wynika z wypowiedzi obecnego burmistrza gminy Stąporkowa, który pragnie kontynuować starania, aby Czarniecka Góra stała się uzdrowiskiem. Zwłaszcza że już wiele osób przybywa tutaj w celach leczniczych.
Zobacz też:
Masz dość zimy? Zaplanuj krótki wypad na słoneczną wyspę
Chcesz zorganizować kulig? Tu zrobisz to taniej i bardziej kameralnie niż w Zakopanem
Na narty tylko w góry? Na Mazurach też możesz szusować na prawdziwym stoku