Reklama
Reklama

Na tę grecką plażę już nie wejdziesz. Biła rekordy popularności wśród Polaków

Grecki rząd 8 kwietnia poinformował, że plaża na wyspie Zakynthos dalej pozostanie zamknięta dla turystów. Informacja ta zasmuciła wielu turystów, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych greckich plaż.

Grecja jest popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku Polaków. Co roku tłumy turystów zwabiają białe plaże z nieskazitelnie czystą wodą, świetne jedzie i bogata kultura. Jedną z częściej odwiedzanych plaż była plaża Navagio - zwana zatoką wraku. Niestety także w tym sezonie pozostanie niedostępna dla turystów. Wszystko z powodów bezpieczeństwa.  

Plaża Navagio na wyspie Zakynthos - zwana zatoką wraku

Na plażę Navagio można dostać się jedynie od strony morza. Usytuowana jest na wyspie Zakynthos. To właśnie tam turyści mogli doświadczyć tego, co w Grecji najpiękniejsze - plaży z białym piaskiem otoczonej potężnymi klifami i krystalicznie czystej wody. Dodatkową atrakcją jest wrak statku, który utknął na mieliźnie i osiadł na plaży.  

Historia tego wraku jest owiana wieloma tajemnicami, co tylko zwiększa jego popularność wśród turystów. Jedną z najczęściej powtarzanych jest historia statku przemytników. Statek wybudowany w latach 30. XX wieku wykorzystywany był do przemytu papierosów, alkoholu i prostytutek dla włoskiej mafii. Niestety w 1980 roku podczas sztormu utknął na mieliźnie i wylądował na plaży Navagio. Czy jest to prawdziwa historia? Nie wiadomo.  

Najpiękniejsza grecka plaża zamknięta dla turystów

Niestety wypoczynek na tej wyjątkowej plaży będzie niedostępny dla turystów także w tym roku. Po raz pierwszy plaża została zamknięta w 2022 roku po zaistniałym w tamtym rejonie trzęsieniu ziemi. Z powodu żywiołu zaczęły spadać z klifów skały do okolicznej zatoki. Niebezpieczeństwo takie istniało jednak już przed trzęsieniem ziemi. W 2018 roku w wyniku osunięcia się części klifu rannych zostało aż 7 osób w tym dwoje dzieci

Decyzja ministerstwa turystyki o zamknięciu plaży dla turystów wydana została na podstawie inspekcji przeprowadzonej przez Narodową Organizację Planowania i Ochrony przed Trzęsieniami Ziemi - EPPO z 8 marca. Zgodnie z nią niebezpieczeństwo osuwisk nadal jest bardzo wysokie.  

Choć z decyzją ministerstwa nie zgadzają się radni miejscy Zakynthos, którzy uważają, że jest to wielki cios dla gminy, to jednak wszystko wskazuje na to, że decyzja zostanie podtrzymana.  

Jak zwiedzić perłę Morza Jońskiego?

Choć wstęp na plażę Navagio jest niedostępny dla turystów, to jednak jej piękno oraz tajemniczy wrak można dalej zobaczyć na własne oczy. Rozwiązaniem są liczne rejsy statkami, które wypływają prosto z hoteli i podpływają do zatoki wraku, utrzymując jednak bezpieczną odległość. Niektóre z nich przepływają także pod skalnymi łukami i wpływają do Błękitnych Grot, które znajdują się w pobliżu. Tam na turystów czeka niezwykły spektakl świateł. Statek musi być jednak odpowiednio mały, aby wpłynąć do groty, dlatego warto upewnić się o tym przed wykupieniem biletu.  

Dzięki takiej wycieczce turyści dalej mogą zachwycać się pięknem wyspy Zakynthos, niezwykłym błękitem wody, kontrastującymi z nim jasnymi skałami i tajemniczym wrakiem osiadłym na plaży Navagio.  

Zobacz też:

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Świetna ścieżka spacerowa 30 minut od Warszawy. Las, rzeka i piaszczysta plaża

Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | urlop | wakacje