Reklama
Reklama

Mówią, że to najpiękniejsza wyspa na Bałtyku. Rowerzyści ją uwielbiają

Białe plaże o drobnym piasku, ciekawe zabytki, wspaniałe widoki i pyszne jedzenie to wielkie zalety popularnej, duńskiej wyspy. Bornholm cieszy się zainteresowaniem turystów i oferuje im wiele atrakcji. Szczególnie zadowoleni z odwiedzin na wyspie będą fani jazdy na rowerze, ale nie tylko. To miejsce, które spodoba się każdemu, znane jako najpiękniejsza wyspa na Bałtyku. Dowiedz się o nim więcej.

Bornholm to duńska wyspa, położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jej powierzchnia wynosi 588,36 km². Znajduje się w odległości 135 km na wschód od najbliższego odcinka wybrzeża duńskiego, czyli Mons Klint i 37 km na południe od wybrzeży szwedzkich. To dobrze znana i chętnie odwiedzana wyspa Bałtyku, przyciągająca turystów zabytkami i krajobrazami. Co warto o niej wiedzieć?

Bornholm — najpiękniejsza wyspa Bałtyku

Bornholm to malownicza wyspa, uchodząca za najpiękniejszą na Bałtyku. Przyroda jest bez wątpienia jej wielką atrakcją. Wyspa słynie bowiem z pięknych plaż, wybrzeży, parków i rezerwatów przyrody. Turystyka pojawiła się na niej już pod koniec XIX wieku. Dziś jest jedną z najważniejszych gałęzi miejscowej gospodarki. Stolicą duńskiej wyspy jest miasteczko Rønne, którego początki sięgają XIII wieku.

Pierwotna nazwa wyspy to "Burgunarholm" lub "Burgondhar" (skrócone na "Bornholm"). Nazwa pochodziła od plemienia Burgundów, którzy ją zamieszkiwali. Było to germańskie plemię, które wywodziło się właśnie z Bornholmu, a które w V-VI wieku zajęło dzisiejszą Burgundię. W jeżyku germańskim słowo "holm" oznacza zaś po prostu "wyspa".

Czytaj też: To tu znajduje się największy zamek w Polsce. Nie chodzi o Kraków, ani o Warszawę 

Bornholm — raj dla rowerzystów i nie tylko

Wyspę można przejść pieszo w niecałe dwa dni. Jeszcze szybciej przemierzymy ją rowerem. Duńczycy uwielbiają zresztą podróżowanie na rowerze. W związku z tym dbają o turystów, którzy preferują podobną formę aktywnego spędzania czasu. Fani rowerów znajdą na wyspie aż 235 km ścieżek rowerowych i to w większości pokrytych dobrej jakości asfaltem, dzięki czemu jedzie się przyjemnie i łatwo.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na odwiedzających? Można tam znaleźć cztery z siedmiu okrągłych, starożytnych kościołów Danii. Największy tego typu obiekt to okrągły kościół w Østerlars. Turyści zwiedzają również chętnie Zamek Hammershus. To ruiny na klifie, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Warto wiedzieć, że to największe ruiny zamku w Europie Północnej.

Nie można przegapić okazji do zwiedzenia miasteczka Gudhjem, które podobno jest najpiękniejsze na wyspie. Z kolei za najwspanialszą plażę uważana jest Dueodde. Zainteresowani mogą tam również odwiedzić najwyższą latarnię morską w Skandynawii.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyspy | morze | wakacje | urlop | turystyka | ciekawe miejsca | atrakcje