Reklama
Reklama

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

W chorwackim Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii tego kraju temperaturę morza. Woda osiągnęła blisko 30 stopni Celsjusza, a w większej części Chorwacji obowiązuje najwyższy alert pogodowy. Powodem kolejnych rekordów są szkodliwe zmiany klimatyczne.

Upały dają się we znaki nie tylko Polakom, ale i Chorwatom oraz wszystkim turystom, którzy postanowili spędzić urlop w tym pięknym kraju. W Dubrowniku padł nawet rekord dotyczący temperatury Morza Adriatyckiego. 

Gorąco jak w zupie. Rekord padł w Dubrowniku

Chorwacja to popularny cel wakacyjnych wycieczek. Wiele osób z różnych zakątków świata chętnie spędza w tym kraju urlop. W gronie turystów jest również mnóstwo Polaków. Dubrownik jest zaś jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych i słynie z krajobrazów, zabytków oraz lokalnej kuchni. Położony jest nad Morzem Adriatyckim, a temperatura wynosi tam zwykle w lipcu 25 stopni Celsjusza.

Temperatura wody w lipcu wynosi zaś przeciętnie w tym miejscu 24 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatyczne sprawiły jednak, że robi się coraz cieplej. W poniedziałek 15 lipca 2024 roku w Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza, wynoszącą blisko 30 stopni Celsjusza. 

Czytaj też: Jest piękniejsze, niż Malediwy czy Seszele. Nazywają je ostatnim rajem na ziemi 

Upały w Chorwacji. Przyczyną zmiany klimatyczne

W poniedziałek 15 lipca 2024 roku o godzinie 17:00 temperatura wody morskiej w Dubrowniku wynosiła 29,7 stopni Celsjusza. Tym samym osiągnięty został najwyższy wynik od wprowadzenia pomiarów w tym kraju. Pobito nawet rekord odnotowany na wyspie Rab w roku 2015, kiedy to temperatura wody morskiej wyniosła 29,5 stopnia Celsjusza. 

Zgodnie z pomiarami dokonanymi przez Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny (DHMZ) temperatura morza w Chorwacji nie spadła 15 lipca poniżej 26 stopni Celsjusza. Naukowcy przypisują te rekordy zmianom klimatycznym.

Kto chce spędzić urlop na terenie Chorwacji, powinien przygotować się na upały. W większości kraju nadal obowiązuje najwyższy alert pogodowy, związany właśnie z niezwykle wysokimi temperaturami. W poniedziałek 15 lipca 2024 roku sięgały one 37 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach upał może się niestety utrzymać. 

Zobacz też:

​To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Wyspa wiecznej wiosny to idealny wybór na jesienny urlop. Jest taniej i prawie pusto

Te górskie szlaki jesienią wyglądają najpiękniej. Wybierz się jeszcze w tym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | urlop | wakacje | wczasy | morze