Reklama
Reklama

Masz ochotę na tani zagraniczny urlop tej wiosny? Wybierz kierunek, który zachwyci cię krajobrazem

Zachwycające krajobrazy, urokliwe miasteczka, malownicze drogi i liczne zabytki to zalety, którymi może pochwalić się Rumunia. Kraj ten coraz częściej staje się celem wycieczek również turystów z Polski, którzy podziwiają jego piękno o każdej porze roku. Jeśli ktoś pragnie odbyć fascynującą, wiosenną wycieczkę, powinien rozważyć właśnie odwiedzenie Rumunii. Co jest szczególnie warte zobaczenia?

Rumunia to państwo unitarne, położone w południowo-wschodniej części Europy. Jego stolica i największe miasto to Bukareszt. Od 1 stycznia 2007 roku Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej. Obowiązująca waluta to lej (RON).

Choć kraj ten jest wciąż niezbyt popularnym punktem podróży, zainteresowanie nim z roku na rok rośnie, z uwagi na piękne krajobrazy i niskie ceny. Co warto zobaczyć w Rumunii?

Rumunia — co warto wiedzieć o tym kraju?

Rumunia to niewątpliwie kraj warty odwiedzenia. Większości osób kojarzy się z Drakulą, którego zamek w Branie rzeczywiście możemy podziwiać. Choć jednak odpowiada on opisowi siedziby karpackiego wampira, ze słynnej powieści "Drakula" Brama Stokera, pierwowzór tej postaci, Vlad Palownik, najprawdopodobniej spędził tu ledwie dzień lub dwa. Prawdziwą siedzibą tego hospodara wołoskiego był zamek Poenari, którego ruiny również można podziwiać w Rumunii. Jest usytuowany w okręgu Ardżesz, na szczycie wzgórza, po lewej stronie Drogi Transfogaraskiej.

Rumunia jest jednak pełna zabytków, urokliwych miast i wspaniałych krajobrazów. Ma dostęp do Morza Czarnego. Jej zwiedzanie warto rozpocząć przy granicy z Serbią, w miejscu, w którym Dunaj rozdziela Karpaty od Gór Wschodnioserbskich i na długości około 134 km tworzy malowniczy przełom, nazywany Żelazną Bramą. Warty zobaczenia jest zwłaszcza Park Krajobrazowy Żelazne Wrota. 

Czytaj też: Ten kraj Polacy wybierają na majówkę. 25 stopni i turkusowa woda, a do tego tanie loty 

Co warto zobaczyć w Rumunii? Tych atrakcji nie przegap

Niskie ceny i wspaniałe krajobrazy sprawiają, że Rumunia jest coraz atrakcyjniejsza dla turystów. Fani pojazdów i dróg znajdą tam malownicze trasy, z których najpiękniejsza jest Transalpina, czyli droga krajowa numer 67C. To najwyżej położona droga samochodowa w Rumunii i prawdopodobnie najstarsza droga, która biegnie przez Karpaty. Drugą pod względem wysokości położenia i niezwykle popularną drogą w tym kraju jest Trasa Transfogaraska. To nazwa drogi krajowej DN7C, która przebiega południowo przez środkową część kraju.

Wśród atrakcji w Rumunii, które są warte zobaczenia, trzeba wymienić urokliwe zamki i miasteczka. Turystów przyciąga między innymi Pałac Peles w Sinaia, będący dawną rezydencją letnią królów Rumunii. Jednym z najpopularniejszych miast Transylwanii jest z kolei Braszów, z piękną starówką.

Podróżujących zachwyci też z pewnością Sighisoara, położona na Wyżynie Transylwańskiej. Jest to jeden z najlepiej zachowanych, średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Nic dziwnego, że starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | urlop | wakacje