Malownicza pętla rowerowa na Śląsku. Łatwa trasa z dala od ruchu samochodowego
Fani rowerowych tras mają spory wybór ścieżek. W Polsce znajdziemy bardzo dużo rozmaitych szlaków, które można dostosować do swojej kondycji, umiejętności czy też potrzeb. Jedna z bardziej uniwersalnych tras wiedzie przez malowniczy las. Ta pętla rowerowa jest zlokalizowana z dala od ruchliwych dróg, dzięki czemu sprawdzi się również na rodzinny wypad.
W województwie śląskim znajdziemy malownicze Lasy Rudzkie, gdzie w 2021 roku powstała pętla rowerowa, wiedzie ona przez leśne ścieżki, pozwalając dotrzeć do miejsc o interesującej historii. Umożliwia także podziwianie walorów przyrodniczych śląskiego lasu.
Tras jest bardzo dobrze oznakowana (kolorem zielonym), na ścieżce znajdziemy strzałki wskazujące kierunek jazdy i tablice informujące ile zostało do końca ścieżki. Pętla liczy 35 km i jest oceniana jako łatwa, zaledwie 14 proc. wiedzie przez drogi z ruchem samochodowym, niemniej są to boczne drogi, gdzie nie napotkamy zbyt wiele aut. Dzięki temu nada się dla dzieci i początkujących. Niemniej miejscami bywa nieco nierówna, więc nie przejedziemy jej z przyczepką.
Wybierając tę pętlę rowerową, lepiej sprawdzi się rower o szerszych oponach m.in. górski, crossowy czy też trekkingowy. Pętla rozpoczyna się i kończy przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Tuż obok znajduje się parking. Do Rud można również dojechać pociągiem.
Sprawdź także: Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny
Lasy te stanową część Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Leżą na północ od Rybnika. Niedaleko znajdują się także Pilchowice, Sierakowice i Kuźnia Raciborska. To dobra opcja na weekendowy wyjazd, aby móc również zwiedzić okolice.
Lasy Rudzkie są doceniane przez miłośników rowerowych wycieczek, na trasie nie zabraknie miejsc, w których można odpocząć i spokojnie zjeść. Jedną z najciekawszych atrakcji na szlaku jest Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. To klasztor wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku. W 1820 r. przeszedł on w ręce rodu Raciborskich. W Rudzie warto jeszcze zobaczyć zabytkową stację kolejki wąskotorowej — łączyła ona Gliwice z Raciborzem.
Poza tym na trasie znajdziemy kaplicę św. Izydora Oracza w Jankowicach czy leśniczówkę "Krasiejów". Na szlaku piętrzą się również pomniki.
Zobacz też:
Widok piękniejszy niż nad Morskim Okiem. Do tego brak tłumów i wozów konnych
Darmowe kąpieliska w Krakowie. Tu ochłodzisz się w upalne dni
Nie lubisz zatłoczonego Podhala? Wybierz się w te góry, a być może znajdziesz złoto