Mało znane uzdrowisko z bogatą ofertą leczniczą. W niej nawet terapia pszczołami
Większość osób, gdy decyduje się na wyjazd do sanatorium, myśli o tych znajdujących się na Dolnym Śląsku. Jednak to duży błąd! W południowo-wschodniej Polsce również znajdują się piękne uzdrowiska, o których mało kto pamięta. Świetnym przykładem jest Latoszyn Zdrój ze swoją unikalną ofertą zabiegową.
Wieś Latoszyn znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica. Przepływa przez nią potok Ostra, który jest dopływem Wisłoki. Latoszyn położony jest na pograniczu Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Karpackiego. Wieś zamieszkuje około 1,5 tys. mieszkańców. Główną atrakcją tego miejsca jest oczywiście uzdrowisko z bogatą historią sięgającą XVI wieku, gdy już znane były tutejsze źródła mineralne. Pierwszy kompleks zdrojowy w Latoszynie powstał w połowie XIX wieku, jednak został zniszczony podczas I wojny światowej.
Sprawdź również: To polskie uzdrowisko uznano za jedno z najpiękniejszych w Europie. Przyciąga turystów z wielu krajów
W 20-leciu międzywojennym Latoszyn odzyskał popularność. Leczono w nim głównie choroby reumatyczne. Kuracjusze zachwalali także tutejsze kąpiele siarczane oraz okłady borowinowe. II wojna światowa oraz okres PRL sprawiły, że nastał kolejny kres tego podkarpackiego uzdrowiska. W latach 90. XX wieku wody minerale z Latoszyna zostały ponownie uznane za lecznicze, a w 2012 roku wieś, a właściwie sołectwo Latoszyn oraz sołectwo Podgrodzie, otrzymały status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W 2018 roku w Latoszynie Zdrój została wznowiona eksploatacja wód mineralnych, a także leczenie uzdrowiskowe.
Sprawdź również: Tu znajduje się najsilniejsze źródło wód rodanowych na świecie. Uzdrowisko zaprasza kuracjuszy
Nadal, tak, jak sto lat temu, główną atrakcją Latoszyna są kąpiele siarkowe. Wykorzystuje się w nich naturalną wodę siarkową o temperaturze około 36 stopni Celsjusza, która jest bogata w wiele mikro- oraz makroelementów. Kąpiel trwa od 10 do 15 minut. By zabiegi odniosły pożądane efekty, powinny być powtórzone od 10 do 15 razy, dzięki czemu korzyści dla zdrowia utrzymają się nawet przez 12 miesięcy. Kąpiele siarkowe wskazane są dla osób zmagających się z chorobami reumatycznymi, dyskopatią, neurologią, rwą, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz zwyrodnieniem kręgów.
Sprawdź również: To najlepsze uzdrowisko na jesień i zimę. Pusto, taniej i znacznie więcej jodu
Latoszyn Zdrój to również świetne miejsce dla osób, które zmagają się chorobami układu krążenia czy stanami pourazowymi. W takich przypadkach szczególnie polecane są kąpiele wirowe (stanowiące formę delikatnego masażu) czy laser wysokoenergetyczny, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych na rynku. Szeroką ofertę masaży, zarówno sportowych, jak i leczniczych, Latoszyn Zdrój kieruje do osób, które cierpią na niedowłady, przemęczenie, przykurcze czy zespoły bólowe.
Sprawdź również: Atrakcja popularnego uzdrowiska wkrótce zostanie zamknięta. To ostatni moment na zwiedzanie
W Uzdrowisku Latoszyn Zdrój można skorzystać a uloterapii, która jest jednym z rodzajów apiterapii. Odbywa się ona w ulodomku. Jest to domek, w którym kuracjusze znajdują się razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Chodzi o działanie lecznicze wytwarzanej przez te cudowne owady mikrowibracji i biopola. W ulodomku można przebywać od 10 minut do 8, a nawet 12 godzin. W tym ostatnim wariancie dostępne jest nocowanie w ulodomku, który ze względu na zdrowie pszczół i kuracjuszy pozbawiony jest elektryczności. Tego rodzaju terapia przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów zmagających się z astmą, bezsennością, chorobami serca (podwyższone ciśnienie krwi), chorobami układu nerwowego i moczowego, chorobami układu oddechowego, chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
Zobacz też:
To uzdrowisko słynęło z leczenia żętycą. Dziś zachwyca bliskością gór i świeżym powietrzem
To najbardziej świąteczne miasteczko w Europie. W grudniu wygląda, jak z bajki