Reklama
Reklama

Choroba lokomocyjna psuje twój urlop? Sprawdź, jak temu zaradzić

Wakacje to czas podróży, do których wybieramy różne rodzaje transportu. Jednak nie zawsze droga na upragniony urlop jest wesoła i beztroska. Wiele osób cierpi na chorobę lokomocyjną, która wywołuje u nich nieprzyjemne objawy, w tym mdłości. Skąd biorą się nudności i jak im zapobiegać? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim wyruszysz w drogę.

Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje u niektórych osób podczas podróży takimi środkami transportu jak np. samoloty, statki, autobusy czy autokary. Jest to uciążliwe, szczególnie podczas wakacyjnych podróży. Jednak na szczęście można złagodzić ten stan i zapobiegać występowaniu objawów.

Choroba lokomocyjna - skąd biorą się nudności?

To, jak działa choroba lokomocyjna, przedstawił w jednym z TikToków, znany z ciekawostek naukowych, Adam Mirek. Wytłumaczył on, że podczas jazdy nasz wzrok nie odbiera zmiany otoczenia, ponieważ cały czas siedzimy w miejscu. Natomiast nasz błędnik, odpowiadający za równowagę wyczuwa ruch - w przód, w tył i na boki. Sprawia to, że mózg otrzymuje od organizmu sprzeczne sygnały, na które musi jakoś zareagować.

Jednak przyczyn tego nieprzyjemnego uczucia, należy szukać już tysiące lat wstecz, gdy ciało broniło naszych przodków przed śmiercią. Wtedy to organizm przystosowywał się inaczej do otoczenia i gdy otrzymywał niezgodne ze sobą sygnały, odbierał to zupełnie inaczej. Zazwyczaj taka sytuacja oznaczała dla naszego mózgu, że doszło do jakiegoś zatrucia i mamy halucynacje. A jak wiadomo najlepszym sposobem organizmu na obronę przed zatruciem, jest zwymiotowanie i zwrócenie toksycznych substancji. Skutki tego widoczne są do dziś, właśnie między innymi podczas jazdy samochodem.

Jak często występuje choroba lokomocyjna?

Ta uciążliwa przypadłość wbrew pozorom występuje bardzo często, ponieważ szacuje się, że 1 na 3 osoby jest podatna na chorobę lokomocyjną.

Jednak występuje ona częściej w niektórych grupach ludzi niż w innych. Stan ten pojawia się o wiele częściej u kobiet (szczególnie podczas menstruacji lub ciąży) niż u mężczyzn i częściej u dzieci niż u dorosłych.

U dzieci choroba lokomocyjna zazwyczaj ujawnia się po 2. roku życia, a jej występowanie związane jest z nadal kształtującym się układem nerwowym, wrażliwym na bodźce towarzyszące podróży. Apogeum choroby przypada około 10. rok życia. Złą informacją jest to, że choroby tej nie można wyleczyć, ale za to można skutecznie zapobiegać jej przykrym objawom

Co zrobić, żeby złagodzić chorobę lokomocyjną?

Na szczęście objawy choroby lokomocyjnej, w tym właśnie mdłości, które są najbardziej uciążliwe, możemy złagodzić, działając zapobiegawczo. Jeżeli chcemy mieć spokojną podróż, to między innymi:

  • Możemy zażyć lek przeciwwymiotny z dimenhydrynatem lub prometazyną, jednak w niedużych ilościach.
  • Unikajmy czytania podczas jazdy i spoglądania zbyt często w dół.
  • Głęboko oddychajmy i patrzmy w punkt w oddali.
  • Używajmy okularów przeciw chorobie lokomocyjnej, które mają imitować horyzont.

Jak przygotować się do podróży?

Warto również odpowiednio przygotować się do takiej podróży, aby nie dać się zaskoczyć w trakcie drogi. Zaleca się przede wszystkim zjedzenie lekkiego posiłku przed ruszeniem w drogę i zabranie ze sobą butelki wody niegazowanej.

Oprócz tego powinniśmy mieć przy sobie odpowiednie rzeczy, które pomogą nam podczas nieprzyjemnych sytuacji związanych z chorobą lokomocyjną. Będzie to np. torebka na wymiociny, mokre chusteczki czy ubrania na zmianę.

Istotne jest także wybranie optymalnego miejsca w naszym środku transportu. W samochodzie lub autokarze powinniśmy usiąść z daleka od osi kół, możliwie blisko przodu. Natomiast w pociągu siadajmy przodem do kierunku jazdy, w samolocie w okolicy skrzydeł, a w łodzi na górnym pokładzie.

Zobacz też:

​To najdłuższa trasa narciarska w Polsce. Sprawdź ceny karnetów i datę otwarcia sezonu

Prosty szlak na zimową wycieczkę w górach. Malownicza trasa i wieża widokowa

Bardziej kameralnie niż w Zakopanem czy Karpaczu. Do tego świetne stoki i najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje