Banalny szlak w Tatrach z "wysokogórskim" widokiem. Idealny dla początkujących
Planujesz weekend w górach? Szukasz szlaku, który idealnie sprawdzi się dla początkujących i poradzą sobie z nim również dzieci? W Tatrach znajdziesz takie ścieżki, które urzekają krajobrazami i nie są bardzo długie, a jednocześnie pozwalają na ujrzenie wysokogórskich krajobrazów. Jedna z tych tras prowadzi na Nosal.
Szlak na Nosal to jeden z najbardziej dostępnych szlaków w Tatrach już po kilkudziesięciu minutach można wejść na szczyt. Dodatkowo suma podejść nie jest bardzo dużo, bo sięga 303 metrów. To dobra trasa dla początkujących. Jednocześnie zapewnia mnóstwo spektakularnych widoków.
Nosal góruje nad Kuźnicami. Chociaż w porównaniu do innych szczytów tatrzańskich jego wysokość nie jest bardzo imponująca, gdyż wynosi 1206 m, n.p.m. jednak nie oznacza to, że zostaje w tyle w kwestii widoków. Szczyt ten należy do Tatr Zachodnich (znajduje się na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego). Przemierzając go, można będzie, zobaczyć śpiącego Rycerza i Zakopane. Na przejście tej trasy warto zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny — jeśli chcemy dłużej podziwiać krajobrazy, czy też robić zdjęcia to możemy potrzebować trzech godzin, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi.
Nosal to jeden z najpopularniejszych i mniej wymagających szczytów w Tatrach, to właśnie tutaj często można spotkać miłośników góry, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędrówkami po szlakach oraz rodziny z dziećmi.
Sprawdź także: Gejzery z piasku i niebieskie źródła. Mało kto zna ten malowniczy zakątek Polski
Trasa prowadzi: Kuźnicka Polana — Nosal — Przełęcz Nosalowa — Kuźnicka Polana. Najłatwiej jest zostawić samochód na jednym z parkingów w Zakopanem m.in. przy rondzie Jana Pawła II lub ulica Mieczysława Karłowicza bądź ulicy obok (jest tam kilka parkingów). Z parkingu (nr 3 Kolejka Kuźnice na ul. Przewodników Tatrzańskich 3A) na zielony szlak jest kilkaset metrów. Idąc ścieżką, należy przejść obok Tamy pod Nosalem. Kasa biletowa znajduje się zaraz za zaporą. Cena wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego wynosi 11 zł w przypadku biletu normalnego i 5,50 zł w przypadku ulgowego.
Po przejściu kasy biletowej szlak odczuwalnie się zmienia. Początkowo wiedzie skrajem zbocza, a drzew jest coraz mniej, dzięki czemu góry są zdecydowanie lepiej widoczne. Można dojrzeć nie tylko Zakopane, ale także Babią Górę. Cała trasa nie jest trudna, jednak czasami trzeba wspiąć się po skałach czy też robić większe kroki pod sam koniec jest nieco bardziej wymagająca, niemniej kilkuletnie dzieci powinny sobie poradzić. Szczególną rozwagę należy zachować, gdy jest ślisko na szlaku.
Po zdobyciu szczytu można zdecydować się na dalszą wędrówka grzbietem w kierunku Nosalowej Przełęczy (1103 m n.p.m.), a stamtąd zejść do Doliny Olczyskiej.
Zobacz też:
To najmniejsza wyspa na świecie. Jest o połowę mniejsza od boiska piłkarskiego
Masz dość Krupówek i Morskiego Oka? Na tych szlakach nie spotkasz żywego ducha
To najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce. Przyjeżdżała do niego Orzeszkowa