Reklama
Reklama

Gejzery z piasku i niebieskie źródła. Mało kto zna ten malowniczy zakątek Polski

Wiosna to dobry czas na odwiedzanie często mniej znanych, zakątków Polski. W tym okresie aura w naszym kraju jest dość sprzyjająca i pozwala na przyjemne przemierzanie m.in. parków krajobrazowych czy też rezerwatów przyrody. Jednym z takich miejsc, do którego można się wybrać w weekend, jest Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. To urokliwe miejsce przyciąga sporo miłośników natury. Gdzie się znajduje? Co można tam zobaczyć?

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła jest położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, w województwie łódzkim. Jego powierzchnia wynosi 28,70 ha. 

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła — czym się charakteryzuje? 

Rezerwat położony w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, cieszy się coraz większą popularnością. Źródła krasowe, która tam znajdziemy, są nazywane wywierzyskami, przez szczeliny w skałach, wydostaje się z nich krystalicznie czysta woda. Podnosi ona piasek z dna do góry z dużą siłą, tworząc tym samym „gejzery z piasku". Najczęściej wywierzyska możemy znaleźć w rejonach górskich, dlatego też położone na nizinie Niebieskie Źródła są swoistym unikatem. 

Z kolei kolorystyka wody w dużej mierze zależy od pogody — stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Woda przybiera niebiesko-błękitno-zieloną barwę, która jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Głębokość jeziora sięga nawet 2,5 m, co ciekawe temperatura wody utrzymuje się przez cały rok w granicy ok. 9 st. C. 

Rezerwat Niebieskie Źródła, który powstał w 1961 roku, jest domem dla wielu ptaków. Wśród ok. 75 gatunków można spotkać m.in. czernice, kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, zimorodki, ohary czy też strzyżyki zwyczajne. Rośnie tam również ok. 400 gatunków roślin, z mniej spotykanych jest to m.in.: wierzba czarniawa, rzeżucha niecierpkowa, grzybienie białe, a także paprocie. 

Sprawdź także: Ta wyspa to raj dla miłośników rowerowych wycieczek. Białe plaże, rozległe lasy i piękne krajobrazy

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła — jak dotrzeć do gejzerów z piasku? 

Droga prowadząca do źródła jest prosta, z parkingu, na którym można zostawić samochód (jest ok. 130 miejsc) idzie się mniej więcej 10 minut przez szeroką leśną aleją wzdłuż jeziora. Warto zarezerwować nieco więcej czasu, gdyż podczas spaceru można podziwiać liczne krajobrazu. Po drugiej stronie drogi znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, który również może być interesującym punktem wycieczki. 

Wstęp na teren Niebieskich Źródeł jest dostępny całodobowo oraz bezpłatny. Najlepiej wybrać się tam w słoneczny dzień. Teren ten został zmodernizowany i dzięki środkom unijnym postawiono tam m.in. ławki parkowe i stojaki na rowery, powstała także przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. 

Źródło: lodzkie.pl, punktdlaprzyrody.lasy.gov.pl

Zobacz też:

Widok na jezioro i atrakcja dla całej rodziny. Choć raz skorzystaj z bieszczadzkiej kolejki linowej

Ta wyspa leży na Morzu Bałtyckim. Słynie z latarni morskich i sielskiego klimatu

Szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd dla całej rodziny? W tym miejscu spędzisz przynajmniej kilka godzin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | atrakcje | weekend w Polsce | jeziora | turystyka