Reklama
Reklama

Zrób to z przekwitłym storczykiem. Szybciej zobaczysz nowe kwiaty

Storczyki kwitną zazwyczaj raz w roku, od października do końca lutego. Wiele osób może się zastanawiać, co zrobić, kiedy ich przepiękne kwiaty zaczynają obumierać. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że orchidea szybciej wypuści młode pąki i będzie efektowna przez wiele kolejnych lat. Podpowiadamy, co zrobić z przekwitłym storczykiem.

Storczyki nadają wnętrzom pielęgnacji i koloru akurat w okresie, kiedy za oknami jest szaro.  Należą do epifitów, w naturze rosną na drzewach i mają tak zwane powietrzne korzenie. Właśnie zbliża się okres, kiedy ich kwiaty zaczną więdnąć. Warto wtedy pomóc roślinie.  

Storczyk przekwitł: czy przycinać pędy?  

Przekwitłe kwiaty orchidei to znak, że za chwilę będzie przechodzić w stan spoczynku. W tym momencie trzeba zacząć pielęgnację po kwitnieniu. Najpierw dokładnie obejrzyj łodygę, na której rosły kwiaty. Jeśli pęd storczyka zbrązowiał i wydaje się martwy, koniecznie go przytnij. Nie wróci już do dawnej świetności, a będzie stanowił tylko obciążenie dla rośliny.  

Jeśli natomiast łodyga storczyka po przekwitnięciu kwiatów wciąż jest zielona, wystarczy ją skrócić. Jest szansa na to, że poniżej cięcia roślina wykształci dodatkowy pęd, na którym pojawią się pąki. Dzięki temu storczyk zakwitnie szybciej, a nawet ponowi za chwilę kwitnienie.  

Jak przycinać przekwitłe storczyki?  

Storczyki najlepiej przycinać kilka tygodni po kwitnieniu. Wtedy mamy pewność, że roślina nie wypuści już nowych kwiatów i przeszła w stan spoczynku. Cięcie wykonujemy ostrym i zdezynfekowanym narzędziem. Obumarłe pędy przycinamy jak najniżej, zielone powyżej trzeciego oczka. Po przycięciu, kiedy orchidea jest w stanie spoczynku, warto przestawić ją w bardziej słoneczne miejsce. Ograniczamy wtedy podlewanie i nawożenie storczyka, żeby roślina mogła odpocząć.  

Czytaj też: Twój storczyk marnieje? Postaw to w pobliżu doniczki, a szybko odzyska wigor

Dlaczego przycinanie orchidei jest ważne?  

Cięcie storczyka ma nie tylko estetyczne znaczenie. Pozwala ono zwiększyć cyrkulację powietrza i pozbyć się pędów, które będą dla rośliny niepotrzebnym obciążeniem. Pozostawione, mogą stać się źródłem chorób, które przeniosą się na całego storczyka.  

Cięcie odświeża orchidee i pobudza ją do wypuszczania nowych pędów. Dzięki temu szybciej storczyk szybciej zakwitnie, a jego kwiaty będą bardziej okazałe. Nie wszystkie odmiany tych roślin wymagają przycinania. Na przykład w przypadku Dendrobium możemy się ograniczyć jedynie do usuwania martwych pędów. Dobrze jest się więc zorientować, z jaką odmianą storczyka mamy do czynienia.    

Zobacz też:

​Rozprawią się ze ślimakami w kilka chwil. Wystarczy jeden zakup, ale warto go przemyśleć

Takiego storczyka już nie uratujesz. To znak, że czas wyrzucić go do kosza

To najlepszy czas, by zasadzić czarną marchew. Jest zdrowsza od czerwonej i lepiej smakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty