Reklama
Reklama

Zimozielony krzew, który zdobi ogród przez cały rok. Zasadź go u siebie

Irga to wieloletni, zimozielony i wytrzymały krzew ozdobny, o małych wymaganiach. Doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Aby cieszyć się jego obecnością przez długie lata, musimy przestrzegać kilku zasad. Jak sadzić i uprawiać irgę? Przedstawiamy najważniejsze szczegóły dotyczące pielęgnacji tego krzewu.

Zimozielone odmiany igri

Irga to rodzaj roślin z rodziny różowatych obejmujący zarówno gatunki zimozielone, jak i te zrzucające liście na zimę, jak np. Irga błyszcząca. Do tych najbardziej popularnych gatunków zimozielonych należy Igra pozioma, Irga dammera oraz Irga szwedzka

Zimozielone irgi charakteryzują się małymi wymaganiami oraz są stosunkowo proste w utrzymaniu. W Polsce są uprawiane jako krzewy ozdobne. Doskonale nadają się do okrywania terenu, ozdoby skalniaków oraz niskich żywopłotów. Jesienią na ich pędach pojawiają się małe czerwone owoce, które wyglądem przypominają koraliki. 

Uprawa i pielęgnacja irgi

Większość gatunków należących do rodzaju irga pochodzi z terenów Azji Środkowej, dzięki czemu odznaczają się dużą wytrzymałością na niesprzyjające warunki, np. są mrozoodporne. Irga dobrze poradzi sobie w wielu miejscach i wybaczy nam drobne błędy w pielęgnacji.   

Stanowisko i gleba 

Ten zimozielony krzew ozdobny będzie rósł zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, iż duża ilość światła sprzyja obfitemu owocowaniu. Irga preferuje lekkie i dobrze przepuszczalne oraz żyzne gleby o odczynie pH w przedziale od 6 do 7. Chociaż dobrze poradzi sobie również na suchych, a nawet kamienistych podłożach.  

Podlewanie i nawożenie 

Irgi nie trzeba podlewać, jednak wyjątek stanowią młode sadzonki. Do dwóch lat po posadzeniu wymagają podlewania średnio raz na 3-4 dni. Po tym czasie roślina jest już dobrze ukorzeniona i nabiera odporności na suszę. Irga nie potrzebuje intensywnego nawożenia, wystarczy 1-2 razy w sezonie wegetacyjnym zasilić ją nawozem do roślin kwasolubnych.

Przycinanie 

Przycinanie irgi jest możliwe wczesną wiosną, najlepiej już na początku marca. Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu możemy dowolnie formować jej kształt. Dobrze sprawdzi się w roli żywopłotu oraz formowanych krzewów. Wiosenne cięcie irgi pozwala zachować jej estetyczny wygląd oraz pozwala zagęścić roślinę. 

Sadzenie irgi

Na rynku mamy dostępne dwie formy sadzonek irgi - w doniczce oraz z odkrytym korzeniem. Optymalny termin sadzenia irgi zależy od tego, jaką formą sadzonki dysponujemy. Irgi w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny rośliny. Jednak najlepsze rezultaty otrzymamy, sadząc wiosną od marca do kwietnia oraz wczesną jesienią, tj. od września do października. Kupując sadzonkę z odkrytym korzeniem, najlepiej jest posadzić ją na wiosnę. Możliwe jest również sadzenie we wrześniu, jednak roślina może nie zdążyć odpowiednio się ukorzenić przed zimą. 

Wykopany dołek dla irgi powinien być dwa razy większy niż jej bryła korzeniowa. Przed przystąpieniem do sadzenia dobrze jest wzbogacić podłoże nawozem organicznym, dzięki czemu ułatwimy start młodej sadzonce. Irgę umieszczamy w dołku tak, aby wszystkie jej korzenie znajdowały się pod powierzchnią ziemi. Korzenie zasypujemy ziemią i delikatnie ubijamy. Na koniec obficie podlewamy sadzonkę. Zimozielone irgi płożące sadzimy w odległości 50-70 cm.

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | pielęgnacja roślin