Zbliża się termin ważnego zabiegu dla traw ozdobnych. Dzięki niemu będą bujnie rosły
Trawy ozdobne stanowią piękną dekorację zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych ogrodów, ale tylko wtedy, gdy bujnie rosną. Żeby zatem zachwycały swoim wyglądem, musimy je przyciąć w odpowiednim momencie. Nie możemy przegapić terminu tego zabiegu wczesną wiosną. Nadchodzi czas na zrobienie porządku z tymi zjawiskowymi roślinami.
Trawy ozdobne zachwycają swoim wyglądem nawet po przekwitnięciu. Poza tym są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, a także na choroby i szkodniki. Właśnie dlatego wielu początkujących ogrodników zdobi nimi przestrzeń wokół domu.
Musimy jedynie zadbać o zapewnienie tym roślinom słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Z kolei nawadnianie i nawożenie różni się w zależności od gatunku. Wiele z nich wymaga natomiast wiosennego przycinania. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zabiegu.
Wiosenne cięcie jest niezbędne dla wielu traw ozdobnych, ponieważ poprawia ich zdrowie i kondycję. Stare pędy mogą zawierać patogeny, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Przede wszystkim jednak chodzi o swobodny i bujny rozrost młodych źdźbeł.
Kiedy zatem przycinać trawy ozdobne? Niektórzy wybierają jesień na wykonanie tego zabiegu. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że o tej porze roku, rośliny są narażone na pierwsze przymrozki, a po tym zabiegu ogólnie stają się wrażliwsze na niskie temperatury.
Właśnie dlatego najlepiej przeprowadzić cięcie wiosną, a dokładniej już w połowie marca. Sprawdźmy jednak wcześniej prognozę pogody. Jeśli zima nie odpuszcza, to warto przełożyć ten zabieg w czasie. Najpóźniejszym terminem jest pierwsza połowa kwietnia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zadbać o piwonie po zimie? Domowy nawóz do piwonii
Na początek warto odpowiednio przygotować się do przycinania. Dezynfekujemy narzędzia, które będą nam potrzebne do tego zabiegu. Można użyć ostrego sekatora, nożyc do żywopłotu albo specjalnego do traw. Załóżmy też rękawice ochronne, aby uniknąć skaleczeń ostrymi krawędziami roślin.
Jak więc przycinać trawy ozdobne? Małe kępy zbieramy w jedną rękę, natomiast drugą tniemy je do 10 cm nad ziemią. Starsze okazy przycinamy nieco wyżej - 20 cm nad podłożem. Uszkodzone albo chore pędy usuwamy natomiast w całości.
W przypadku wysokich traw najlepiej związać je sznurkiem. Możemy skorzystać z pomocy drugiej osoby.
Po zabiegu musimy pamiętać o podlewaniu roślin, zgodnie z wymaganiami danego gatunku. Warto też zacząć zasilać je nawozem wieloskładnikowym.
Powycinane pędy wyrzucamy do kompostownika lub do bioodpadów. Musimy to zrobić, ponieważ mogą stanowić siedlisko dla grzybów i szkodników.
Nie wszystkie trawy ozdobne wymagają przycinania. Mowa o kosmatce, kostrzewie sinej, kostrzewie niedźwiedziej, turzycy. Czy zatem nie trzeba zadbać o nie wiosną?
Polecamy wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego, który polega na usunięciu uszkodzonych pędów i suchych końcówek. Warto też przeczesać te rośliny, aby pozbyć się starych części.
Zobacz też:
Te winogrona są najsłodsze. W ogrodzie sadź tylko te odmiany
Chcesz, by wyrosła na Wielkanoc? Zasiej ją w tym terminie, a w święta zobaczysz morze kiełków
Ogrodnik zdradza, kiedy przyciąć róże. Będą kwitły, jak szalone