Zasil tym krzaczki truskawek. Owoce będą duże i słodziutkie
Chcesz, żeby twoje truskawki były duże, soczyste i słodkie? Odwdzięczą się obfitymi plonami tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbasz. Kluczowym zabiegiem jest nawożenie. Przygotuj dla tych roślin naturalny nawóz z pewnego kuchennego produktu. Na pewno masz go w swojej lodówce.
Nie ma nic lepszego niż truskawki z własnego ogródka. Żeby zachwycały swoim smakiem, konieczne jest poświęcenie im uwagi wiosną. Nie możemy zapomnieć o nawożeniu niezbędnym do wzrostu i owocowania okazów. Przedstawiamy przepis na naturalną odżywkę z maślanki.
Nawożenie truskawek jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych tych roślin. Bez niego nie ma mowy o obfitych i dobrych jakościowo plonach.
Musimy zasilać okazy zwłaszcza na glebach ubogich w składniki odżywcze. Bez minerałów są osłabione, a więc wydają małe owoce. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że zachorują lub ulegną atakowi szkodników.
Naturalne nawozy sprawiają, że gleba staje się żyzna, jej struktura zostaje poprawiona. Nabywa również zdolność do zatrzymywania wilgoci.
I tak właśnie wczesną wiosną należy używać nawozów bogatych w azot, aby truskawki wypuściły silne pędy i liście. Gdy zbliża się natomiast okres ich kwitnienia i owocowania, to wtedy zaczynamy stosować odżywki z fosforem i potasem.
Dobierając nawóz, warto wziąć pod uwagę zarówno kondycję gleby, jak i fazę wzrostu roślin. Musimy bacznie obserwować okazy i w razie potrzeby odpowiednio korygować ilości stosowanego preparatu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Koło jakich roślin nie sadzić ogórków? Te okazy wpłyną źle na plony
Doświadczeni ogrodnicy częstują truskawki naturalnym nawozem z maślanki. Doskonale wiedzą, że ma on pozytywny wpływ na system korzeniowy, liście i owoce. Po jego regularnym stosowaniu rośliny wydają duże i słodkie plony, których może pozazdrościć niejeden sąsiad.
Jak zrobić naturalny nawóz dla truskawek? Wystarczy, że wymieszamy 100 ml maślanki z 2 l wody. Tak przygotowaną odżywką podlewamy rośliny co dwa tygodnie, najlepiej rano lub wieczorem. Roztwór lejemy prosto pod krzaczki, uważając, aby nie moczyć liści, ponieważ dojdzie do ich uszkodzenia i rozwoju chorób grzybowych.
Wiosną nie skupiamy się na samym nawożeniu truskawek. Trzeba jeszcze wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które wspomagają wzrost tych roślin. O jakich mowa?
Musimy koniecznie usunąć zaschnięte liście. Potem spulchniamy podłoże - dzięki temu zabiegowi stanie się napowietrzone, a korzenie będą łatwiej pobierać z niego wodę i składniki odżywcze.
Nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu truskawek. Powinno być umiarkowane - ziemia musi być lekko wilgotna. Polecamy także ściółkowanie, ograniczające wzrost chwastów i chroniące glebę przed nadmiernym parowaniem.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać, poczęstuj pelargonie. Każdy sąsiad pozazdrości ci kwiatów
Obsypie ogród morzem ciemnych dzwonków. Obłednie wygląda i jest wieloletnie
Nie lubisz zapachu lawendy? Ta roślina wygląda podobnie i kwitnie jeszcze dłużej