Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki
Nie ma nic lepszego niż warzywa z własnego ogródka. Nawet jesienią możesz posadzić cebulę i cieszyć się plonami już wiosną. Chcesz zebrać większe główki niż dotychczas? Przed tym zabiegiem, koniecznie namocz cebulę w pewnym kuchennym płynie, a przyszłe zbiory przerosną twoje oczekiwania.
Dlaczego warto sadzić cebulę jesienią? Wielu ogrodników uważa, że warzywa sadzone w tym czasie rosną większe i są odporniejsze na choroby. Kiedy i jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg? Poznaj najważniejsze informacje o jesiennym sadzeniu cebuli. Przedstawiamy również trik na zebranie wyjątkowo dużych plonów.
Jesienią sadzimy cebulę od końca września do połowy października. W tym terminie roślina zdąży wypuścić korzenie przed zimą i przetrwa mrozy.
Ziemia musi być żyzna, przepuszczalna o kwaśnym albo obojętnym pH. Przed zabiegiem należy usunąć z niej chwasty, kamienie, a następnie przekopać ją i spulchnić. Warto wcześniej nawozić podłoże kompostem albo obornikiem granulowanym. Jeśli jest suche, to dodatkowo dbamy o jego nawodnienie.
Ta roślina najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Polecamy posadzić ją w miejscach po warzywach psiankowatych, pomidorach czy papryce. Nie odnajdzie się natomiast tam, gdzie wcześniej rósł czosnek, fasola albo por.
Jesienną cebulę sadzimy głębiej niż wiosenną (na głębokość 6 cm), wkładamy ją korzonkami do dołu. Poza tym zachowujemy 15-20 cm odstępy.
Dymki zakopujemy ziemią, a na koniec grabimy grządki i koniecznie przykrywamy je ściółką np. kawałkami kory, pociętą słomą, a nawet kartonem. Dzięki ściółkowaniu utrzymujemy odpowiednią wilgoć w ziemi i chronimy cebule przed niskimi temperaturami.
Przed wsadzeniem cebulek do ziemi, warto namoczyć je w... serwatce. Muszą moczyć się w tym kuchennym płynie przez 20-30 minut.
Serwatka "zaprawia" cebulę, a więc chroni ją przed chorobami i niskimi temperaturami. Poza tym zawiera w swoim składzie minerały tj. wapń, magnez, fosfor, potas. Wpływają one na wzrost główek, dzięki czemu wiosną zbierzemy znacznie większe plony niż w poprzednich sezonach.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu