Reklama
Reklama

Zalej 1 ząbek wodą i podlej storczyka. Parapet utonie w kwiatach

Twój storczyk nie chce zakwitnąć? W uprawie tych pięknych roślin należy trzymać się pewnych zasad. Poza tym od czasu do czasu potrzebują nawozu. Wówczas zaczną wypuszczać nowe kwiaty. Sprawdź przepis na tanią, domową odżywkę. Wykorzystaj do niej popularne warzywo.

Storczyki to piękne rośliny doniczkowe, zachwycające różnorodnością kolorów i kształtów. Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami przez kilka miesięcy, to poznaj najważniejsze zasady pielęgnacyjne, dotyczące stanowiska, podłoża, temperatury i podlewania. Zadbaj również o dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. 

Jak uprawiać storczyki? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Wielu początkujących ogrodników może mieć problem z pielęgnacją storczyka. Stosując jednak poniższe zasady, okaz wypuści nowe liście i upragnione kwiaty. Jak zatem dbać o tę roślinę?

  • Stanowisko

Storczyki stawiamy w oświetlonym pomieszczeniu. Nie umieszczamy ich jednak na południowym parapecie. Najlepszym wyborem jest zachodnie albo wschodnie okno. 

  • Podłoże

Zazwyczaj kupujemy storczyki, będące epifitami. Mają typowe korzenie, ale też te przybyszowe, wystające poza doniczkę. Musimy więc zapewnić im odpowiednie naczynie z odpływem wody i specjalnym podłożem. Mowa o mieszance kory, włóknistego torfu i włókien kokosowych. Jego pH powinno wynosić od 4,5 do 6.

  • Temperatura

Te rośliny tolerują temperaturę pokojową, wahającą się w okolicy 20-23 stopni Celsjusza w dzień oraz 18 stopni Celsjusza w nocy. 

  • Podlewanie

Okazy podlewamy miękką wodą, pozbawioną wapnia, o temperaturze pokojowej. Nawadniamy je dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie

  • Nawożenie

Storczyki nawozimy tylko w okresie wzrostu. Używamy do tego specjalistycznego nawozu lub samodzielnie przygotowujemy naturalną odżywkę

Przepis na naturalną odżywkę dla storczyków z czosnku

Do przygotowania naturalnej odżywki dla storczyków potrzebujemy tylko dwóch składników tj. 1 ząbek czosnku i 1 l wody. Jak ją zrobić?

Na początek siekamy ząbek czosnku na małe kawałki i zalewamy go wodą. Całość zakrywamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dobę. 

Po 24 godzinach przecedzamy warzywo przez sito, a czosnkową wodą polewamy storczyki. Taki zabieg przeprowadzamy raz w miesiącu. 

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie | nawożenie