Zadbaj o lilie w październiku. Dzięki tym zabiegom będą kwitnąć przez kolejne lata
Lilie to zjawiskowe kwiaty o pięknym zapachu. Zaliczamy je do roślin wieloletnich - mogą kwitnąć nawet 6-7 lat. Żeby jednak tak się stało, musimy odpowiednio o nie dbać. W październiku konieczne jest wykonanie kilku ważnych zabiegów, dzięki którym zapewnimy obfite i długie kwitnienie lilii.
Istnieje aż 120 gatunków lilii. Do polskich ogrodów najczęściej jednak wybiera się lilię tygrysią lub białą. Ta pierwsza osiąga 150 cm, a jej kwiaty są pomarańczowe. Z kolei ta druga odmiana, jak sama nazwa wskazuje, jest biała, jednak nieco niższa - mierzy do 120 cm. Sprawdź, jak zadbać o te okazy w październiku.
Lilie najlepiej posadzić między końcem września, a połową października. Dzięki temu terminowi cebulki będą miały czas, aby ukorzenić się przed zimą. W związku z tym rośliny zakwitną bujnie w sezonie.
Te okazy sadzimy od razu po zakupie. Cebulki nie mogą być zasuszone albo pomarszczone. Zazwyczaj umieszczamy je w glebie na głębokości 10-15 cm.
Lilie sadzimy w żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej glebie o pH wynoszącym od 5,5 do 6,5. Te rośliny lubią wilgotną ziemię, jednak nie może być przemoczona. Właśnie dlatego najlepiej sadzić je na małym wzniesieniu, z którego spłynie nadmiar wody po deszczu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesienne cięcie piwonii. Zrób to dobrze, a w maju ugną się od kwiatów
Sezon na lilie przypada na czerwiec i lipiec. Te okazy kwitną aż do sierpnia. Mogą nawet zakwitnąć drugi raz. Październik jest idealnym czasem, aby o nie zadbać, a więc przygotować je na zimę i kolejne lata. Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzić?
- Podlewanie
Lilie mają największe zapotrzebowanie na wodę od kwietnia do sierpnia, jednak nie możemy zapomnieć o ich podlewaniu również jesienią, ponieważ w tym czasie cebulki są wrażliwe na przesychanie. Nawadniamy te okazy rzadko, lecz obficie.
- Usuwanie przekwitłych kwiatostanów
Te rośliny skupią się na rozwoju cebul przed zimą, jeśli usuniemy przekwitłe kwiatostany. Nie obcinajmy jednak całych pędów. Pozbywamy się ich dopiero wtedy, gdy zżółkną i uschną.
- Zabezpieczenie na zimę
Lilie okrywamy po pierwszych przymrozkach torfem, korą, trocinami albo suchymi liśćmi. W ten sposób zabezpieczymy je przed niskimi temperaturami.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu