Zachwyca urodą cały rok. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi
Marzysz o krzewie, który w ogrodzie prezentuje się wspaniale niezależnie od pory roku, ale nie trzeba mu poświęcać wiele uwagi? Zdecyduj się na uprawę ognika szkarłatnego. To jedna z najlepszych roślin na żywopłot. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i jest odporny na mróz. Zachwyca spektakularną urodą przez równe 365 dni w ciągu roku.
Ognik szkarłatny to dekoracyjny liściasto-ciernisty krzew z rodziny różowatych, który jest wręcz idealny na żywopłot. Zachwyca spektakularnym pięknem przez cały rok, jednak to jesienią i zimą jest jego uroda jest najbardziej widowiskowa.
Jeżeli posadzisz go w ogrodzie, na pewno nie pożałujesz. Jest znacznie ciekawszy od oklepanych tui. Stanowi wspaniałe tło dla wielu roślin i jest w stanie przetrwać nawet siarczyste mrozy, a jednocześnie uprawa ognika szkarłatnego nie jest skomplikowana.
Ognik szkarłatny osiąga wysokość maksymalną do czterech metrów wysokości. Ma gęsty pokrój i ciemnozielone, błyszczące liście oraz dekoracyjne drobne, kwiaty w pięknym kremowym odcieniu, które tworzą widowiskowe baldachy.
Największym atutem krzewu są jednak jaskrawoczerwone jagody (w przypadku niektórych odmian np. Golden Charme żółtawe), które pojawiają się na krzewie jesienią i zdobią go również zimą. Ich kolor wspaniale kontrastuje z białym śniegiem.
Może cię zainteresować: Jeszcze we wrześniu rozsyp to pod śliwami. Będą się uginać od owoców
Zastanawiasz się, jak uprawiać ognika szkarłatnego? To nie jest skomplikowane. Musisz jedynie zapewnić mu słoneczne stanowisko i żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Podłoże dla tej rośliny nie powinno być nadmiernie wilgotne. Wyjątek stanowi okres późnej jesieni, ponieważ przed nadejściem zimy krzew potrzebuje obfitego podlania, by jego zimozielone liście zachowały piękny kolor.
Czytaj również: Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym
W przeciwieństwie do wielu roślin na żywopłot na pielęgnację ognika szkarłatnego nie trzeba poświęcać wiele czasu. W sezonie wegetacyjnym nie wymaga nawadniania, (chyba że jest bardzo sucho).
Pamiętaj jedynie o tym, by po posadzeniu przeciąć o połowę pędy boczne, aby ułatwić ognikowi szkarłatnemu rozkrzewienie. Cięcia sezonowe rośliny przeprowadza się w czerwcu i na początku września (nie później, bo młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą).
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz