Wysiej je w kwietniu, a będą cieszyły oko do późnej jesieni
Kwiecień to idealny moment na to, aby wzbogacić nasz ogród o piękne, pachnące i kolorowe rośliny. To właśnie w tym okresie warto sięgnąć po nasiona kwiatów jednorocznych i umieścić je bezpośrednio w gruncie. Wkrótce pięknie zakwitną i będą cieszyły nas swoim urokiem aż do jesieni. Podpowiadamy, jakie rośliny warto wysiać w kwietniu.
W kwietniu warto rozważyć wysiew kwiatów jednorocznych. To idealny czas na to, aby urozmaicić swój ogród pięknymi, kolorowymi okazami, które zachowują swój czar aż do jesieni. Musimy jednak wiedzieć, jak odpowiednio przygotować glebę, a także jakie gatunki możemy w niej umieścić. Podpowiadamy, jak wysiewać kwiaty w kwietniu oraz jak dbać o siewki.
Przed rozpoczęciem wysiewu nasion, musimy przygotować odpowiednio glebę, aby rośliny mogły się w niej bujnie rozwijać. Przede wszystkim należy starannie przekopać grządki, usunąć chwasty, a także rozluźnić ziemię.
Najlepsza do wysiewu kwiatów będzie ziemia lekka oraz przepuszczalna, którą wymieszamy z kompostem. W przypadku, gdy w naszym ogródku podłoże jest ciężkie, powinniśmy dodać do niego nieco piasku.
Nasiona kwiatów, należy wysiewać rzędowo lub rzutowo, lekko przyciskając je do gleby. Z racji tego, że niektóre z nich kiełkują jedynie przy pomocy światła, nie powinno się ich przysypywać. Po wysiewie pamiętajmy o podlaniu nasion. Należy to jednak zrobić delikatnie, aby ich nie wypłukać.
Do kwiatów, które można wysiewać w kwietniu, zaliczamy wiele pięknych okazów. Wśród nich znajdują się rośliny, które są nie tylko urokliwe, ale i łatwe w uprawie. Oto one:
- Kosmos podwójnie pierzasty - zgodnie z nazwą cechują go pierzaste liście, a także duże kwiaty. Mogą one przybierać barwy różu, fioletu oraz bieli. Ich zaletą jest to, że kwitną od lipca aż do października. Co więcej, jest to roślina o niskich wymaganiach.
- Godecja wielkokwiatowa - roślinę tę wyróżniają piękne, jedwabiste oraz błyszczące płatki. Mają one barwę różową lub czerwoną. Najlepiej rozwijają się one w ziemi przepuszczalnej oraz lekkiej.
- Maciejka - jest to kwiat ceniony za swój przepiękny, intensywny zapach, który zaczyna wydzielać po zmroku. Z tego powodu często sieje się tę uroczą różowo-fioletową roślinę w pobliżu okien. Do rozwoju wystarczy jej przepuszczalna ziemia oraz ciepłe stanowisko.
- Nagietek lekarski - to kwiat niezwykle odporny na warunki atmosferyczne. Kwitnie on aż do jesieni, ciesząc oczy swoimi pomarańczowymi oraz żółtymi kwiatami. Roślina ta ma cenne właściwości lecznicze, a także pomaga odstraszyć szkodniki.
- Ostróżeczka ogrodowa - to okaz, który ma wysokie, smukłe kwiatostany o barwie niebieskiej, różowej lub białej. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu oraz przepuszczalnej glebie.
Czytaj również: Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców
Po wysiewie musimy odpowiednio zadbać o nasze przyszłe rośliny. W tym celu należy regularnie obserwować grządki, a kiedy się pojawią na nich pierwsze listki, przerwać siewki, pozostawiając te najsilniejsze.
Dzięki temu zdecydowanie ułatwimy im rozwój oraz zapewnimy przestrzeń do wzrostu. Nie zapominajmy również o systematycznych podlewaniu ich, wykonując je rano albo wieczorem. Zadbajmy także o usuwanie chwastów na bieżąco.
Zobacz też:
Widzisz to na gałązkach pomidorów? Przez błahy błąd możesz pożegnać plony
Zrób to z bzem w kwietniu. Będzie tonął w kwiatach przez wiele lat
Zapomnij o pelargoniach na balkonie. W tym sezonie zastąpioną je miliony dzwonków