Reklama
Reklama

Wymieszaj z wodą i spryskaj drzewka owocowe. Mrówki wyniosą się raz na zawsze

Mrówki, mimo że bywają pożyteczne, nie są zbyt mile widziane w sadzie. Jeśli pojawiają się w nadmiarze, mogą wabić szkodniki niszczące owoce oraz inne uprawy. Chcąc się ich pozbyć, najlepiej wybrać naturalne metody, które są bezpieczne dla człowieka i nie zaburzają ogrodowego ekosystemu. Zamiast środków owadobójczych, znacznie lepiej użyć naturalnych oprysków, które odstraszają mrówki.

Jeśli mrówki pojawiają się w ogrodzie lub sadzie w niewielkich ilościach, ich obecność nie będzie stanowiła zagrożenia dla plonów. Gy jednak jest ich za dużo, należy podjąć odpowiednie działania, by nie stracić owoców. 

Czy mrówki zagrażają plonom?

Na początku należy zaznaczyć, że mrówki nie są szkodnikami - wręcz przeciwnie - ich obecność w ogrodzie może nieść za sobą wiele korzyści. Napowietrzają glebę i usuwają resztki organiczne z trawnika. Co więcej, chronią ogród przed ślimakami. 

Jeśli jednak mrówek jest zbyt dużo, a co gorsza, zaczynają zakładać gniazda na drzewkach owocowych, mogą zwiastować kłopoty. Wraz z mrówkami prawdopodobnie pojawią się mszyce. Mrówki stwarzają dla nich bezpieczne środowisko, chroniąc przed naturalnymi wrogami, a w zamian żywią się wytwarzaną przez nie spadzią. 

Mszyce natomiast żerują na liściach oraz pędach drzewek, chętnie wybierają również niszczyć owoce, z których spijają sok. Pojawienie się mszyć w sadzie, jeśli nie zostanie w porę zauważone, może doprowadzić do szybkiego zniszczenia plonów.

Jak pozbyć się mrówek naturalnymi metodami?

Aby nie dopuścić do pojawienia się mszyc, najlepiej odstraszać od drzewek owocowych mrówki. Skuteczną, naturalną i w pełni bezpieczną metodą są opryski z sody oczyszczonej i oleju lnianego. 

Preparat można wykonać w szybki i prosty sposób, na dodatek jest on bardzo tani. Wystarczy 5 g. sody oczyszczonej, 30 g. oleju lnianego oraz 1 litr wody. Całość należy dokładnie wymieszać, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Tak pozyskanym preparatem trzeba spryskiwać drzewka owocowe, na których pojawiły się mrówki. 

Opryski można powtarzać nawet codziennie. Mrówki prawdopodobnie już po kilku zastosowaniach przeniosą się w inne miejsce, z dala od sadu. 

Innym, sprawdzonym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodu lub balkonu jest zastosowanie cynamonu. Owady bardzo nie lubią jego zapachu, który działa jak naturalny odstraszacz. 

Zobacz też:

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | szkodniki w ogrodzie | działka | drzewa