Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg teraz, jeśli chcesz, by tuje dobrze rosły przez lata

Wielkimi krokami zbliża się najlepszy możliwy termin na przycinanie tui. Wielu Polaków zwleka z tym aż do jesieni, a to wielki błąd. Ogrodnicy ostrzegają, że po zbyt późno wykonanym zabiegu rany krzewu mogą nie zagoić się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jak przycinać tuje tak, by były bujne i dobrze rosły przez lata?

  • Tuja to najpopularniejsza roślina ozdobna wybierana przez Polaków na żywopłoty. Jej wiecznie zielone igły zachwycają wyglądem o każdej porze roku. 
  • Z uwagi na pokaźne rozmiary krzewy zapewniają także prywatność. Pozwalają skutecznie odciąć widok na ogród natrętnym sąsiadom, którzy lubią wtrącać się w nie swoje sprawy.
  • Pod względem pielęgnacji nie są to szczególnie wymagające rośliny, lecz trzeba mieć świadomość, że aby rosły bujnie i zdrowo, tuje wymagają regularnego podcinania

Po co przycinać tuje w ogrodzie?

Przycinanie tui jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w letnim kalendarzu ogrodnika. Nie możemy go pominąć, gdy marzymy o pięknym, zielonym żywopłocie, który obficie się krzewi. 

Głównym celem cięcia jest nadanie krzewom określonej wielkości i kształtu tak, by prezentowały się estetycznie i nie uginały się pod własnym ciężarem. Czynność ta ma także pobudzić tuje do wytwarzania nowych, zdrowych pędów. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy przycinać tuje i w jaki sposób to robić. 

Kiedy przycinać tuje? Termin ma znaczenie

Termin przycinania tui przypada 2-3 razy w sezonie. Profesjonaliści radzą, aby zawsze robić to pogodny, bezdeszczowy dzień. Po raz pierwszy krzewy zaleca się skracać nie szybciej niż po roku od zasadzenia w ogrodzie, gdy osiągną 1,5 metra. 

  • Pierwsze cięcie tui - przeprowadzamy wiosną, w połowie marca lub na początku kwietnia, gdy zaczną nabrzmiewać pąki. Wcześniejsze zabiegi mogą doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Wówczas usuwamy też uschnięte i przemarznięte gałęzie.
  • Drugie cięcie tui - powinno zostać wykonane początkiem lata, w czerwcu. Wykonujemy je, gdy młode pędy mają już kilkanaście centymetrów. Wówczas gałęzie skracamy o 2/3 długości.
  • Trzecie cięcie tui - przeprowadzamy końcem lata w pierwszej połowie sierpnia. Zachowanie tego terminu ma ogromne znaczenie do tego, by młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimowych przymrozków. 

Jak przycinać tuje latem tak, by rosły bujne i zdrowe?

Jak przycinać tuje tak, by obficie się krzewiły? W marcu zaleca się skracać je nie więcej niż o połowę, a w kwietniu gałęzie skracamy maksymalnie o dwie trzecie długości. Natomiast podczas sierpniowego przycinaniu, pędy tui zawsze skracamy o 1-2 centymetry. 

Nie możemy również zapominać o innych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie czy nawożenie tui, które zapobiegnie brązowieniu igieł krzewu. Jeśli tuje zaczną tracić swój piękny, eksperci zalecają zastosować preparat wzmacniający, dedykowany iglakom. 

Zobacz też:

Podlewasz rośliny doniczkowe taką wodą? To może być poważny błąd

Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić

To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | krzewy