Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg teraz, jeśli chcesz, by tuje dobrze rosły przez lata

Wielkimi krokami zbliża się najlepszy możliwy termin na przycinanie tui. Wielu Polaków zwleka z tym aż do jesieni, a to wielki błąd. Ogrodnicy ostrzegają, że po zbyt późno wykonanym zabiegu rany krzewu mogą nie zagoić się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jak przycinać tuje tak, by były bujne i dobrze rosły przez lata?

  • Tuja to najpopularniejsza roślina ozdobna wybierana przez Polaków na żywopłoty. Jej wiecznie zielone igły zachwycają wyglądem o każdej porze roku. 
  • Z uwagi na pokaźne rozmiary krzewy zapewniają także prywatność. Pozwalają skutecznie odciąć widok na ogród natrętnym sąsiadom, którzy lubią wtrącać się w nie swoje sprawy.
  • Pod względem pielęgnacji nie są to szczególnie wymagające rośliny, lecz trzeba mieć świadomość, że aby rosły bujnie i zdrowo, tuje wymagają regularnego podcinania

Po co przycinać tuje w ogrodzie?

Przycinanie tui jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w letnim kalendarzu ogrodnika. Nie możemy go pominąć, gdy marzymy o pięknym, zielonym żywopłocie, który obficie się krzewi. 

Głównym celem cięcia jest nadanie krzewom określonej wielkości i kształtu tak, by prezentowały się estetycznie i nie uginały się pod własnym ciężarem. Czynność ta ma także pobudzić tuje do wytwarzania nowych, zdrowych pędów. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy przycinać tuje i w jaki sposób to robić. 

Kiedy przycinać tuje? Termin ma znaczenie

Termin przycinania tui przypada 2-3 razy w sezonie. Profesjonaliści radzą, aby zawsze robić to pogodny, bezdeszczowy dzień. Po raz pierwszy krzewy zaleca się skracać nie szybciej niż po roku od zasadzenia w ogrodzie, gdy osiągną 1,5 metra. 

  • Pierwsze cięcie tui - przeprowadzamy wiosną, w połowie marca lub na początku kwietnia, gdy zaczną nabrzmiewać pąki. Wcześniejsze zabiegi mogą doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Wówczas usuwamy też uschnięte i przemarznięte gałęzie.
  • Drugie cięcie tui - powinno zostać wykonane początkiem lata, w czerwcu. Wykonujemy je, gdy młode pędy mają już kilkanaście centymetrów. Wówczas gałęzie skracamy o 2/3 długości.
  • Trzecie cięcie tui - przeprowadzamy końcem lata w pierwszej połowie sierpnia. Zachowanie tego terminu ma ogromne znaczenie do tego, by młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimowych przymrozków. 

Jak przycinać tuje latem tak, by rosły bujne i zdrowe?

Jak przycinać tuje tak, by obficie się krzewiły? W marcu zaleca się skracać je nie więcej niż o połowę, a w kwietniu gałęzie skracamy maksymalnie o dwie trzecie długości. Natomiast podczas sierpniowego przycinaniu, pędy tui zawsze skracamy o 1-2 centymetry. 

Nie możemy również zapominać o innych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie czy nawożenie tui, które zapobiegnie brązowieniu igieł krzewu. Jeśli tuje zaczną tracić swój piękny, eksperci zalecają zastosować preparat wzmacniający, dedykowany iglakom. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | krzewy