Wykonaj ten zabieg teraz, a mieczyki ci podziękują. Jak o nie zadbać przed zimą?
Mieczyki wyróżniają się kłosowymi kwiatostanami, które mogą mieć między innymi barwę czerwoną, fioletową czy żółtą. Podnoszą estetykę każdego ogrodu, w jakim się znajdą. Nie są jednak mrozoodporne i przed zimą muszą trafić w nieco cieplejsze miejsce. Jak wykopać bulwy mieczyków i jak je następnie przechowywać? Wyjaśniamy.
Mieczyki, znane też jako gladiole, to rośliny należące do rodziny kosaćcowatych, które można spotkać w Afryce, zachodniej Azji i w Europie — prócz jej północnej części. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "gladius", oznaczającego miecz. Rzeczywiście, rośliny te odznaczają się charakterystycznymi kwiatostanami i szablastymi liśćmi.
To popularne rośliny ozdobne, które sadzi się w ogrodzie wiosną, a konkretnie od połowy kwietnia do połowy maja. Wówczas do ziemi powinny trafiać ich bulwy. Pamiętajmy jednak, że mieczyki nie są mrozoodporne, więc nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie. Co zrobić, by w kolejnym sezonie cieszyły nasze oczy barwnymi kwiatami?
Mieczyki na pewno nie przetrwają zimy w gruncie, więc jakiś czas po przekwitnięciu (kwitną od lipca do września) konieczne jest ich wykopanie. Najlepszym terminem do przeprowadzenia tego zabiegu jest wrzesień, jednak z powodzeniem można też wykopywać mieczyki z ogrodu w październiku.
To termin ostateczny, pozwalający bulwom bezpiecznie przezimować bez uszczerbku na zdrowiu. Z każdym kolejnym dniem wzrasta bowiem ryzyko ich zainfekowania przez grzyby, o co niestety nie jest trudno w coraz zimniejszym i wilgotniejszym podłożu. Chłodna i deszczowa, jesienna pogoda nie sprzyja bowiem tym roślinom.
Czytaj też: Okryj tym hortensję na zimę, a mróz nie będzie jej straszny. Na wiosnę znów zakwitnie
Jak wykopać mieczyki? Przed przystąpieniem do tego działania należy przyciąć roślinę i liście 15 cm nad podłożem. Następnie trzeba wyjąć bulwę z podłoża — róbmy to ostrożnie, aby nie uszkodzić mieczyka. Jeśli ziemia jest lekka, zwykle wystarczy delikatnie pociągnąć za pozostałości liści i łodygi. Jeśli jest bardziej ubita i ciężka, trzeba sobie pomóc szpadlem lub łopatką. Należy jednak uważać, aby nie oderwać części nadziemnej od bulwy.
Po wykopaniu bulw mieczyków, musimy je wysuszyć i oczyścić. Najlepiej włożyć je do ażurowych skrzynek lub papierowych torebek, a następnie umieścić w suchym, przewiewnym miejscu o temperaturze około 5-8 stopni Celsjusza. Po upływie 10-14 dni możemy je delikatnie oczyścić.
Czytaj również: W ten sposób usuniesz pień drzewa bez wykopywania. Wystarczy jeden produkt za kilka złotych
Zimowanie mieczyków powinno odbywać się w suchym i chłodnym miejscu, w którym temperatura nie będzie ujemna. Jeśli na niektórych bulwach pojawią się oznaki chorób, powinniśmy je wyrzucić. Idealnym miejscem do przezimowania mieczyków będzie na przykład garaż czy szklarnia. Bulwy mieczyków powinny ponownie trafić do ogrodu wiosną, kiedy minie już ryzyko przymrozków.
Zobacz też:
Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik
Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców
"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać