Wyjmij z lodówki o podlej sadzonki warzyw. Będą rosły, jak na drożdżach
Zapaleni ogrodnicy już zapewne wysiali w mieszkaniach pierwsze sadzonki warzyw. W ten sposób możemy uprawiać pomidory czy paprykę z nasionek, co daje sporo satysfakcji. Metoda ta jest tańsza niż kupowanie sadzonek i daje pewność, że rośliny nie były pryskane chemią. W rozwoju sadzonek pomoże naturalna odżywka ze składnika, który z pewnością masz w lodówce. Warzyw może być latem nawet dwa razy więcej.
Siewki pomidorów, ogórków czy papryki wysiewamy w domu już w marcu. Nasiona kiełkują zazwyczaj po 10 dniach. Kiedy rośliny wypuszczą pierwsze liście, można zacząć je nawozić. W przypadku sadzonek warzyw następuje to zazwyczaj po około dwóch lub trzech tygodniach. Zabieg należy powtarzać regularnie, aby zapewnić siewkom jak największy dostęp do składników odżywczych.
Dlaczego nawożenie sadzonek warzyw jest tak istotne? Rozwijają się one w małych pojemnikach, w których podłoże ma ograniczoną zdolność do uzupełniania składników odżywczych. Intensywny wzrost roślin szybko wyjaławia tę małą ilość gleby, w której wzrastają. Pomóc im możemy, dbając o systematyczne odżywianie ziemi.
Jeśli chcesz odżywić swoje domowe rośliny na rozsady, nie musisz biec do sklepu ogrodniczego i wydawać pieniądze. Możesz sporządzić domowy nawóz z kefiru do sadzonek warzywnych. Do 900 ml wody dodaj 100 ml kefiru i dokładnie wymieszaj. Taką miksturą podlewaj sadzonki pomidorów i papryki co dziesięć dni, najlepiej rano lub wieczorem.
Taki naturalny nawóz jest nie tylko tani, ale również bezpieczny dla delikatnych roślin. Dzięki temu krzaczki pomidorów i papryk będą miały mocne systemy korzeniowe, które pomogą im się zaadaptować po przesadzeniu do gruntu. Ich łodygi będą grubsze, a same sadzonki bardziej odporne na choroby.
Czytaj też: Wystarczy jedna łyżeczka, by piwonie utonęły w kwiatach. Domowy nawóz czyni cuda
Dlaczego nawóz z kefiru wpływa korzystnie na rośliny? Zawiera on wapń, fosfor i magnes, oraz witaminę K i witaminy z grupy B. Fosfor wspomaga rozwój systemu korzeniowego, który pozwala roślinie pobierać z gleby składniki odżywcze. Proces ten wspomaga wapń, który poprawia pH gleby i jej strukturę.
Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na odporność roślin i ich umiejętność przystosowywania się do nowych warunków. W przypadku sadzonek, które będziemy w maju przesadzać do gruntu, jest to niezwykle istotne. Witamina K z kolei bierze czynny udział w procesach fotosyntezy, które dostarczają roślinom niezbędnej do rozwoju energii.
Zobacz też:
Ogórki będziesz zbierać taczkami. Wystarczy, że podlejesz krzaczki tym
Magnolia będzie kwitła długo i obficie. Wystarczy ten nawóz z resztek
Pelargonie to przeżytek. Gdy posadzisz te kwiaty, sąsiadkom wyjdą oczy z orbit