Widzisz takie pędy na krzakach ogórków? Zanim je usuniesz, przeczytaj
Ogórki z własnej uprawy zachwycają swoją chrupkością i smakiem, przez co doskonale sprawdzają się do domowych przetworów. Aby jednak cieszyć się obfitymi plonami, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Mowa nie tylko o regularnym podlewaniu i nawożeniu, ale także o takich zabiegach, jak obrywanie bocznych pędów. Jak się okazuje, jest to ważne nie tylko w kontekście uprawy pomidorów, ale również i ogórków.
Boczne pędy ogórków, nazywane również wilkami, wyrastają w kątach liści, gdyż w naturalny sposób roślina chce się rozkrzewić i tym samym zdobyć jak najwięcej światła. Pędy te, choć są w pełni normalnym zjawiskiem, niekoniecznie przynoszą korzyści roślinie. Jakie mogą być konsekwencje zbyt dużej ilości bocznych pędów na krzakach ogórków?
Za podstawę pielęgnacji ogórków z ogrodu czy też szklarni najczęściej uważa się regularne i prawidłowe podlewanie, a także nawożenie. Okazuje się, że dla obfitych zbiorów kluczowa może być zupełnie inna czynność, a mianowicie obrywanie bocznych pędów. Nieusunięte mogą niepotrzebnie zagęszczać roślinę, ograniczać przepływ powietrza, zwiększać ryzyko chorób grzybowych, a także zabierać składniki odżywcze pędom owocującym.
Ponadto nieusunięte wilki powodują słabsze dojrzewanie owoców, a więc w konsekwencji mniej efektowne plony. Warto więc pamiętać o zabiegu, jakim jest usuwanie bocznych pędów ogórków, gdyż te prowadzone na jeden pęd osiągają zdecydowanie lepsze plony w ograniczonej przestrzeni. Szczególnie sprawdza się to w kontekście ogórków szklarniowych lub uprawianych w tunelu foliowym.
Regularne obrywanie wilków zwiększa efektywność codziennej pielęgnacji, a ponadto pozwala skupiać energię rośliny na wytwarzaniu owoców. W dodatku poprawia przewiewność rośliny, zwiększa ilość i jakość plonów ogórków, a także ułatwia zbiory. Podczas uprawy ogórków warto więc pamiętać o usuwaniu bocznych pędów. W przypadku ogórków gruntowych, uprawianych “swobodnie", można ten zabieg pominąć.
Zobacz także: Liście ogórków żółkną? Nie czekaj, aż całkiem uschną, lekarstwo masz w apteczce
Obrywanie bocznych pędów przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzone w odpowiednim terminie oraz w prawidłowy sposób. Najlepszym do tego momentem jest wczesny poranek w suchy oraz ciepły dzień. W takich okolicznościach roślina szybciej się zregeneruje oraz ryzyko infekcji będzie zdecydowanie niższe.
Ważne, aby z usuwaniem wilków nie czekać zbyt długo, gdyż boczne pędy najlepiej usuwać, gdy mają po kilka centymetrów. Im starsze i bardziej zdrewniałe, tym stają się trudniejsze do oderwania, przez co zwiększają ryzyko uszkodzenia całej rośliny.
Dobrze więc podczas wykonywania zabiegu zachować odpowiednią precyzję oraz delikatność. Samo usuwanie wilków nie jest trudne i najlepiej wykonywać je ręcznie, bez używania ostrych narzędzi. Wystarczy bowiem boczny pęd chwycić między palce i oderwać lekkim ruchem w bok. Ważne, aby przed tą czynnością zadbać o higienę dłoni, by nie przenieść ewentualnych chorób.
Co ważne, nie usuwaj wszystkich pędów bocznych, gdyż może to wywołać stres u rośliny, który finalnie wpłynie na wydane plony. Obrywanie wilków ogranicz do minimum.
Zobacz też:
Twoje winogrona będą najsłodsze w okolicy. Wystarczy, że w lipcu zrobisz to
Nawet nie wiesz, że w kuchennej szafce masz ogrodowy skarb. Wystarczy łyżeczka, by uratować rośliny
Nigdy nie podlewaj trawnika w ten sposób. Żółte placki gwarantowane