Widzisz takie białe zmiany na roślinach? Działaj szybko, nim zrujnują sad i ogród
W Polsce pojawił się nowy szkodnik, który sieje spustoszenie w ogrodach i sadach. Wzbudza postrach wśród ogrodników, ponieważ może doprowadzić do znacznego zmniejszenia plonów u konkretnych okazów. Nie daj mu się zaskoczyć - sprawdź, jak wygląda skoczek biały oraz poznaj metody jego zwalczania.
Biały skoczek, czyli metcalfa pruinosa, to groźny szkodnik, który pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno - przywędrował do naszych ogrodów ze Stanów Zjednoczonych albo z Karaibów w 2020 roku, atakując różne rodzaje roślin.
Biały skoczek przystosował się do warunków panujących w Polsce. Na zimę chowa jaja w korze drzewnej, natomiast wiosną wylęgają się z nich larwy. Z jego postaciami dorosłymi mamy do czynienia latem, a jesienią każda z samic składa około 100 jaj.
Dorosłe osobniki mierzą od 7 do 8 mm. Ich ciała pokrywają białe, woskowe włókna. Wyposażone są także w przezroczyste skrzydła o charakterystycznych, ciemnych plamkach, złożonych na grzbiecie.
Ten szkodnik cechuje się również małą głową, dużymi oczami i długimi czułkami. Ma nogi przystosowane do skakania, dlatego szybko przemieszcza się między roślinami i błyskawicznie ucieka przed drapieżnikami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Hibiskus bylinowy – kwiaty większe od dłoni, które zachwycą każdego
Biały skoczek żeruje w ogrodzie i sadzie na ponad 300 rodzajach roślin. Zaliczamy do nich drzewa owocowe, krzewy iglaste i liściaste, cytrusy, winorośle, byliny i okazy jednoroczne. W Polsce jest zauważalny na roślinach, tj. orzech włoski, klon, świerk biały, czarny bez, brzoskwinia, malina, morela, jeżyna.
Ten szkodnik wysysa soki z okazów, przez co pozbawia je składników pokarmowych i wody. Powoduje zniekształcenie, więdnięcie i obumieranie liści oraz pędów.
Skoczek biały wydziela lepką substancję, czyli spadź, która stanowi idealne środowisko do rozwoju pleśni. Ta z kolei przyciąga mrówki czy mszyce.
Białego skoczka możemy pozbyć się zarówno za pomocą naturalnych, jak i chemicznych sposobów. O jakich mowa?
Jeśli chodzi o naturalną metodę, to warto opryskiwać rośliny wodą z delikatnym mydłem. Możemy też wprowadzić do ogrodu czy sadu jego wrogów, tj. biedronki, zielonki.
Pamiętajmy o regularnym przycinaniu zainfekowanych części, dzięki czemu ograniczymy populację tego szkodnika. Polecamy też mycie okazów wodą w celu usuwania larw i jaj.
Skutecznym, chemicznym środkiem jest mieszanka roztworu środka owadobójczego z adiuwantem. Takim preparatem należy dokładnie pokryć rośliny. Pomocny może okazać się również olejek neem, który odstrasza i zwalcza białego skoczka.
Zobacz też:
Tę odmianę borówki amerykańskiej możesz uprawiać nawet na balkonie. Ma mnóstwo owoców
Krzewu Jonasza pozazdroszczą ci sąsiadki. Odstrasza szkodniki i wygląda egzotycznie
Przesadzasz rośliny doniczkowe? W takiej ziemi będą rosły najlepiej