Werbena nie lubi zimna. Zabezpiecz ją w ten sposób, a bez problemu przetrwa do wiosny
Werbena ogrodowa to jedna z najbardziej delikatnych na zimno roślin. Pielęgnacja jej przed zbliżającą się zimą jest wyjątkowa. Popełnienie najmniejszego błędu może doprowadzić do uszkodzenia rośliny i stracenia jej. Pokazujemy, jak zabezpieczyć werbenę, aby przetrwała zimę.
Werbena ogrodowa jest krzyżówką roślin, które pochodzą z klimatów subtropikalnych, nieprzystosowanych do niskich temperatur. W efekcie sama werbena nie jest odporna na warunki atmosferyczne panujące zimą w Polsce. Skutecznie mogą one uszkodzić jej system korzeniowy oraz części nadziemne. Jak uchronić werbenę od obumarcia?
Werbenę ochronimy przed niskimi temperaturami, stosując zimowanie w donicy. Roślinę należy do tego odpowiednie przygotować, dlatego zaczynamy od przycinania. W tej części za pomocą ostrego i zdezynfekowanego noża pozbywamy się części uszkodzonych i chorych. Zdrowe pędy ucinamy tak, aby miały około 10 cm długości.
Werbenę dokładnie badamy, aby sprawdzić, czy nie żerują na niej szkodniki. Ze szczególną uważnością obserwujemy korzenie oraz liście.
Jeśli jest to potrzebne, to należy zmienić podłoże werbeny. Należy zadbać o jej przepuszczalność, aby woda nie była zatrzymywana, gdyż mogłoby to wywołać rozwój chorób grzybowych.
Ostatnim krokiem jest podlanie werbeny. Nawadniamy ją niewielką ilością wody, aby rośliny nie przelać.
W zimowaniu werbeny istotne jest miejsce przechowywania. Najlepiej sprawdzi się stanowisko półcieniste i chłodne. Temperatura powinna się utrzymywać w okolicach od 0 do 10 st. Celsjusza. Zbyt ciepłe miejsce może wywołać kiełkowanie.
Czytaj także: Jak przezimować lawendę w doniczce? Zrób to, a bez problemu przetrwa do wiosny
Jeśli zimujemy werbenę w donicy, to należy pamiętać o jej podlewaniu. Robimy to tylko i wyłącznie, gdy podłoże dobrze przeschnie. Pod żadnym pozorem nie nawadniamy jej, gdy ziemia jest mokra. Zbyt duże ilości wody doprowadzą do gnicia systemu korzeniowego.
Werbenę ochronimy przed zimnem jeszcze prościej poprzez zimowanie jej sadzonek pędowych. Aby to zrobić, należy wyciąć wierzchołki pędów rośliny. Te umieszczamy w pojemniku z czystą wodą.
Tak przygotowaną werbenę trzymamy w pomieszczeniu o temperaturze nieco wyższej niż 10 st. Celsjusza. Warto, aby było nie tylko ciepłe, ale też słoneczne. Następnie czekamy, aż wypuszczą korzenie i przesadzamy je do doniczek.
Werbenę można wystawić znów do ogrodu wiosną. Wówczas temperatury są coraz wyższe i zmniejsza się ryzyko wystąpienia przymrozków. Idealny czas do tego wypada na przełomie kwietnia i maja. Na początek jednak najlepiej wystawiać ją na kilka godzin na zewnątrz.
Dzięki takiemu działaniu przygotujemy ją na zmianę otoczenia. Po kilku dniach przystosowywania możemy zostawić werbenę w ogrodzie na stałe.
Zobacz też:
Oczar kładzie inne krzewy na łopatki. W zimie strzela kwiatami jak z procy
Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować