W lutym zacznij wybudzać fuksje. Wzmocnij je odżywką z tego warzywa
Fuksje to rośliny uprawiane na wielu balkonach, które doceniane są za swoje barwne, zwisające kwiaty. Z racji tego, że są to okazy wieloletnie, to mogą zimowane. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na taką opcję, to właśnie zbliża się termin, w którym należy zacząć wybudzać nasze fuksje. Sprawdź, jak to zrobić i czym je odżywić na wiosnę.
Fuksje zimowane są w chłodnych pomieszczeniach. Zbliża się jednak czas, gdy należy je przenieść do cieplejszego miejsca i rozpocząć ich wybudzanie. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie, by nie zaszkodzić roślinie i wpłynąć pozytywnie na jej przyszłe kwitnienie. Przydatny będzie również pewien domowy nawóz.
Wybudzanie fuksji zaczynamy w trzecim lub czwartym tygodniu lutego. Wtedy to przenosimy roślinę z chłodnego pomieszczenia do miejsca, w którym panuje temperatura około 15-17 stopni Celsjusza. Doniczkę należy również przestawić na jaśniejsze stanowisko. Warto jednak stopniowo przyzwyczajać roślinę do większej ilości światła, początkowo stawiając ją w półcieniu, a dopiero po kilku dniach w jasnym miejscu.
Oprócz tego powinniśmy dokładnie przyjrzeć się fuksji i usunąć zaschnięte liście oraz osłabione pędy, aby nie stanowiły obciążenia dla rośliny oraz nie były potencjalnym siedliskiem chorób. Pędy należy przycinać, pozostawiając 3-4 oczka na każdym z nich. Dzięki temu fuksja wypuści nowe i silniejsze pędy, którą umożliwią jej zagęszczanie korony.
Pamiętajmy także, aby po przeniesieniu rośliny do cieplejszego pomieszczenia stopniowo zwiększyć jej podlewanie. Na początku robimy to raz na 7-10 dni, używając małej ilości wody. Po zauważeniu pierwszych młodych liści możemy zwiększyć częstotliwość zasilania rośliny do dwóch razy w tygodniu, sprawdzając jednak, czy ziemia nie jest zbyt mokra. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, aby nie doszło do szoku termicznego.
Dopiero od połowy kwietnia rozpoczynamy hartowanie rośliny, początkowo wystawiając ją na balkon na kilka godzin dziennie. Na stałe na zewnątrz przenosimy ją, gdy minie ryzyko przymrozków.
Czytaj również: Podlewaj tym zamiokulkasa raz na 2 tygodnie. W mig wystrzeli nowymi liśćmi
Nie możemy także zapominać o tak ważnym zabiegu, jakim jest nawożenie fuksji. Należy je wykonać w marcu, gdy roślina zacznie wypuszczać nowe pędy oraz liście. Wtedy to musimy dostarczyć fuksji azotu, wspierającego wzrost zielonej masy.
W tym celu warto użyć naturalnej metody, przygotowując odżywczy i skuteczny nawóz do fuksji z rzodkiewki. Warzywo to obfituje w wapń, potas, fosfor oaz mikroelementy, które świetnie wpłyną na rozwój rośliny. Możemy używać rzodkiewki w formie płynnej lub stałej.
Jedną z opcji jest przygotowanie płynnego nawozu z liści warzywa. Wystarczy zalać je letnią wodą i odstawić na dobę. Po przecedzeniu podlewamy tym roślinę raz na dwa tygodnie. Inną możliwością jest dodanie liści rzodkiewki do kompostownika.
Możemy także po prostu pokroić rzodkiewkę i wymieszać ją z ziemią w doniczce. Dzięki temu stopniowo będą się uwalniały składniki odżywcze, które wzbogacą glebę i wpłyną na wzrost rośliny.
Zobacz też:
Te rośliny warto posadzić w ogrodzie. Skutecznie odstraszą komary
To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz