Ulewa zniszczyła ogród? Tak pozbędziesz się nadmiaru wody i uratujesz rośliny
Burze i ulewy przyniosły prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Ucierpiały rośliny ogrodowe, które zostały zalane nadmiarem wody. Czy można uratować okazy przed całkowitym zaduszeniem korzeni? Okazuje się, że postawimy je na nogi w prosty sposób, jednak należy szybko działać.
W ziemi znajdują się puste przestrzenie, dzięki którym rośliny oddychają. Niestety zostały zalane przed ostatnie deszcze, dlatego okazy przechodzą teraz prawdziwe katusze. Przez brak powietrza ich liście zaczynają żółknąć i więdnąć, może dojść do gnicia korzeni. Nawet jeśli nie widzimy kałuż, to na gliniastym podłożu woda wsiąkła w głąb i podtapia kwiaty. Sprawdź, jak zapobiec katastrofie w ogrodzie.
Po ulewach na początek trzeba pozbyć się zastojów wodnych z ogródka. W błotnistej glebie robimy więc otwory za pomocą metalowego pręta lub łopaty. W ten sposób zalegająca woda spłynie w głąb gleby.
Następnie przekopujemy powierzchnię grządek, żeby napowietrzyć ziemię. Należy robić to delikatnie. W przeciwnym wypadku dojdzie do uszkodzenia korzeni okazów.
W kolejnym kroku musimy odpowiednio zadbać o rośliny i przywrócić ich dawną kondycję. W tym celu pozbywamy się zgniłych liści i pędów, zwiększających ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Usuwamy też doszczętnie zniszczone okazy.
Musimy też podsypać roślinność świeżą glebą, aby poprawić strukturę podłoża. Dotyczy to szczególnie okazów z odsłoniętymi korzeniami.
Polecamy też ich zasilenie w składniki odżywcze, które pomogą w regeneracji. Mowa o lekkich nawozach np. biohumusie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pielęgnować świdośliwę? Owoce gołębiej jagody są smaczne i zdrowe
Niektórzy po ulewach zaczynają przysypywać zalane powierzchnie korą albo suchą ziemią, co jest ogromnym błędem. Dlaczego?
Otóż przez nakładanie kolejnych, nawet suchych warstw, tworzymy barierę uniemożliwiającą parowanie wody. W związku z tym nadal mamy do czynienia z problemem nadmiernej wilgoci. Przez to wydłużamy czas regeneracji okazów.
Lepiej też nie stawać na mokrej ziemi. Chodząc po niej, doprowadzamy do jej zagęszczania i utrudniamy oddychanie korzeniom roślin.
Ogród zostaje zalany po intensywnych opadach deszczu ze względu na zbyt zbitą lub gliniastą ziemię. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy zadbać o lepszą przepuszczalność gleby, dosypując do niej piasek, keramzyt albo kompost.
W miejscach, gdzie powstają zastoje wodne, polecamy podnieść rabaty albo zrobić drenaż podziemny. To nic innego jak sieć drenów układanych w rowach wypełnionych piaskiem lub keramzytem. Zbierają one nadmiar wody, która następnie trafia do zbieraczy, a na końcu do specjalnych zbiorników.
Zobacz też:
Zmieszaj te składniki kuchenne i podlej ogórki. Będziesz zbierać warzywa koszami
Liście roślin doniczkowych zwijają się i klapną? Zdziwisz się, co jest przyczyną
Możesz mieć sadzonki piwonii za darmo. Pamiętaj jednak o tym