Reklama
Reklama

Twoje frezje będą najpiękniejsze w okolicy. Wystarczy, że będziesz pamiętać o tych zasadach

Frezje uwielbiane są za swoje wyraziste kolory oraz niezwykle przyjemny, słodki zapach. Bulwy tej rośliny mogą być uprawiane w ogrodzie oraz w pojemnikach. Chcąc, by pięknie kwitły i bujnie się rozwijały, musimy o nie odpowiednio zadbać. Pomogą nam w tym sprawdzone triki, które pozytywnie wpłyną na frezje. Sprawdź, jak pielęgnować te piękne kwiaty.

Frezje to rośliny wieloletnie, które pochodzą z Afryki Południowej. Wyrastają one z bulw, przypominających cebulki. Możemy uprawiać je w ogrodzie lub w doniczkach. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Pomóc nam w niej mogą sprawdzone triki. Podpowiadamy, jak dbać o frezję i co zrobić, by bujnie kwitła.

Kiedy i gdzie sadzić frezje?

Chcąc cieszyć się pięknymi frezjami w ogrodzie, powinniśmy je sadzić na zewnątrz jesienią. Najlepiej nasze rośliny umieścić w miejscu nasłonecznionym, w którym będą one rosły w dobrze przepuszczalnej i żyznej ziemi, która zawiera dużo materii organicznej.

Bulwy frezji należy sadzić spiczastym końcem do góry, umieszczając je na głębokości 3-5 cm w odległości 6-8 cm od siebie. Po upływie pewnego czasu zaczną się one rozmnażać. W chłodniejszych rejonach frezje mogą być sadzone na zewnątrz wiosną, dzięki czemu będą kwitły późnym latem. Natomiast jesienią możemy również sadzić cebulki w doniczkach.

Czytaj również: Podlewaj tym borówkę amerykańską w lipcu i sierpniu. Nie nadążysz ze zbiorami

Jak dbać o frezje, aby bujnie kwitły? Te sposoby są niezawodne

Jeżeli zależy nam, by nasze frezje świetnie się rozwijały i bujnie kwitły, warto zastosować kilka sposobów, które im w tym pomogą. Przede wszystkim pamiętajmy, że rośliny te potrzebują podpór, aby móc utrzymać łodygi w pozycji pionowej.

Idealnie sprawdzą się w tym przypadku okrągłe podpory otaczające łodygi. Możemy użyć również pędów bambusa lub małych gałęzi. Ważne jest, by przywiązać łodygi sznurkiem. Nie zapominajmy także o innej ważnej kwestii. Cebulki frezji nie są mrozoodporne, wobec tego, jeśli uprawiamy je na zewnątrz, to musimy je wykopać, wysuszyć oraz przechowywać w domu.

Tylko wtedy będziemy mogli użyć ich w następnym roku. Dodatkowo warto po zakończeniu kwitnienia frezji, odciąć jej wyblakłe łodygi kwiatowe. Oprócz tego należy stopniowo zmniejszać podlewanie.

Pielęgnacja frezji - co jest kluczowe?

Oczywiście te triki nie wystarczą, aby nasza frezja była bujna i kolorowa. Musimy również zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Kluczowym zabiegiem jest podlewanie frezji. Na szczęście nie jest ono w tym przypadku skomplikowane.

Frezja wymaga jedynie delikatnie i stale wilgotnego podłoża, które nie będzie równocześnie zbyt mokre. Zaleca się, aby roślinę zasilać wodą raz w tygodniu. Wyjątkiem są upalne dni, kiedy to podlewanie frezji powinno odbywać się 2-3 razy w tygodniu.

Natomiast jeśli chodzi o nawożenie frezji, to w przypadku, gdy zapewniliśmy jej odpowiednio przygotowane podłoże, to nie musimy tego robić. Jeśli jednak nie zadbaliśmy o ten aspekt, to warto zastosować nawóz, który ma podwyższoną zawartość potasu.

Jak rozmnażać frezje?

Chcąc udekorować swoją przestrzeń jeszcze większą ilością barwnych kwiatów, możemy rozmnożyć nasze frezje. Można to robić z nasion, które wysiewane są jesienią lub zimą do kompostu doniczkowego z dodatkiem żwiru, lub perlitu

Jednak w tym przypadku przyda się nieco cierpliwości, ponieważ frezje wyhodowane z nasion, potrzebują kilku lat, aby stać się wystarczająco duże, by zakwitnąć. Oprócz tego można oddzielić małe odrosty lub małe bulwy od pierwotnych bulw podczas sadzenia jesienią i wiosną umieścić je pojedynczo w małych doniczkach. Ponownie kwitnienie wtedy może trwać rok lub dłużej.

Zobacz też:

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

Ten owad może zniszczyć cały ogród. Lasy Państwowe ostrzegają

Zrób to z różami w październiku. Odwdzięczą ci się wiosną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | uprawa roślin