Reklama
Reklama

Turkuć podjadek zaatakował twój ogród? Tego kuchennego produktu boi się jak ognia

Widzisz w ziemi tajemnicze tunele, a rośliny zaczynają obumierać? W takim razie bardzo możliwe, że twój ogród zaatakował groźny szkodnik, jakim jest turkuć podjadek. Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby w mig wypędzić go z kryjówki. Ratunek znajdziesz w szafce kuchennej.

Turkuć podjadek w błyskawicznym tempie dewastuje starannie pielęgnowane rośliny. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej rozpocząć walkę z tym szkodnikiem. Na początek musimy zidentyfikować tego owada. Później pozostaje przepędzenie go za pomocą...płynu do mycia naczyń

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest spokrewniony ze świerszczem, dlatego przypomina go z wyglądu. To duży owad - osiąga nawet 6 cm długości. Jego ciało jest masywne i ciemnobrązowe, a odnóża łopatowate i silne. To właśnie za pomocą nich drąży korytarze w ziemi. Posiada także krótkie skrzydła, dzięki którym przelatuje niewielkie odległości. 

Większość swojego życia spędza w ziemi, natomiast na zewnątrz wychodzi dopiero po zmierzchu w maju. W tym czasie rozpoczyna się sezon godowy tego owada. 

W czerwcu samica turkucia podjadka składa około 300 jaj w gnieździe zlokalizowanym na głębokości około 3 cm pod powierzchnią ziemi. W celu zapewnienia odpowiedniej temperatury do rozwoju jaj uszkadza korzenie pobliskich roślin, co powoduje ich gnicie i wydzielanie ciepła ogrzewającego gniazdo.

Wylegające się larwy przypominają dorosłe osobniki. Samica opiekuje się potomstwem do jesieni, aż młode będą na tyle samodzielne, żeby kopać własne korytarze - to w nich spędzają zimę. 

Przeczytaj również: Lawenda na odstraszanie meszków. Tak pozbędziesz się uciążliwych owadów

Jak rozpoznać żer turkucia podjadka w ogrodzie?

Żer turkucia podjadka rozpoznamy po małych dziurach w glebie. Przy jego obecności podłoże zaczyna pękać. Szkodnik, drążąc tunele, podgryza korzenie, bulwy i kłącza roślin. Wypycha też z podłoża młode siewki. W związku z tym zauważamy pogorszenie kondycji okazów, a czasem nawet ich całkowite obumieranie. 

Ten owad najlepiej czuje się w żyznych, wilgotnych glebach, bogatych w próchnicę. Przebywa w ogrodach nawożonych naturalnie za pomocą kompostownika czy obornika. Upodobał sobie też szklarnie, tunele, warzywniki i inspekty.  

Płyn do mycia naczyń jako skuteczna broń na turkucia podjadka

Walka z turkuciem podjadkiem jest nierówna, ponieważ nie istnieją środki chemiczne, które usunęłyby go z ogrodu raz na zawsze. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby. 

Jedną z takich metod jest przygotowanie odstraszającej mieszanki z płynu do mycia naczyń i wody. Wystarczy, że zalejemy nią dziury i szczeliny stworzone przez tego szkodnika. 

Po wlaniu takiej mieszanki owad w mig wyjdzie na zewnątrz, a my będziemy mogli w końcu go schwytać. Robimy to w rękawiczkach ochronnych, ponieważ turkuć podjadek kąsa. Najlepiej ostrożnie włożyć szkodnika do pudełka i zanieść w miejsce oddalone od naszego ogrodu. 

Zobacz też:

Mszyce i przędziorki atakują twój ogród? Zerwij tę roślinę i pozbądź się problemu

Te rośliny możesz siać do gruntu już przed zimną Zośką. Niestraszne im przymrozki

Nabierz trochę musztardy do słoja i zalej wodą. Lepszego nawozu do zamiokulkasa nie znajdziesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby