Reklama
Reklama

To najlepsze towarzystwo dla wrzosów. Koniecznie posadź je w pobliżu

Kwitnące wrzosy zdobią ogród od końca lata do później jesieni, natomiast zimą zachwycają gęstymi, iglastymi liśćmi. Jeśli chcesz stworzyć efektowną dekorację, to koniecznie posadź z tymi roślinami jeszcze inne okazy. Obok takiej kompozycji ogrodowej nikt nie przejdzie obojętnie. Będzie perłą na twojej działce.

Wrzosy najlepiej wyglądają w ogrodzie na lekkich wzniesieniach, w większych grupach. Możemy łączyć ze sobą odmiany, które różnią się kolorem kwiatów, liści oraz pokrojem. Wrzosowisko będzie zdobić przestrzeń przez cały rok, jeśli posadzimy odpowiednie krzewy, byliny, drzewa liściaste czy iglaste. 

Na obrzeżach rabat sadzimy niskie gatunki, a w środkowej i tylnej części nieco wyższe rośliny. Z kolei wysokie krzewy i drzewa muszą się znaleźć od północnej strony wrzosów, żeby nie zasłaniały im słońca. Sprawdź ciekawe kompozycje ogrodowe na każdą porę roku

Wiosenne kompozycje ogrodowe z wrzosami

Na przedwiośniu lub bardzo wczesną wiosną w ogrodzie kwitną wrzośce. Obok nich warto posadzić modrzewnicę pospolitą o dzwonkowatych, drobnych, białych lub różowych kwiatach, które pojawiają się w maju i czerwcu. 

Wiosenna kompozycja ogrodowa może zawierać wrzosy w połączeniu z kasjopeją widłakowatą. Ta roślina ma białe kwiaty i osiąga zaledwie 0,2 m, dlatego najlepiej posadzić ją na obrzeżach rabaty. 

Nieco wyższym krzewem, osiągającym od 1 do 2 m jest kalmia wąskolistna. Zachwyca zimozielonymi liśćmi oraz różowymi albo purpurowymi kwiatami, zebranymi w kwiatostany, kwitnącymi w maju i czerwcu. Preferuje zaciszne i ciepłe stanowiska.

Lato w ogrodzie z wrzosami

Wrzosową rabatę warto wzbogacić o żarnowca, na którym pojawią się w czerwcu jasnożółte, purpurowe, różowe lub łososiowe kwiatki. Polecamy sadzić te krzewy pojedynczo, ponieważ mają rozłożysty pokrój.

W środkowej części wrzosowiska posadźmy byliny, które poradzą sobie na nasłonecznionym stanowisku. Mowa o rudbekiach, rozchodnikach okazałych i jukach karolińskich

Z kolei brzeg wrzosowiska polecamy wypełnić debecją kantabryjską, będącą zimozieloną krzewinką. Osiąga od 0,2 do 0,5 m wysokości i kwitnie od lipca do października na różowo, purpurowo bądź biało. 

Wrzosy można łączyć z trawami ozdobnymi tj. rozplenica japońska czy miskant. Pełnia ich rozkwitu przypada na późne lato, jednak wyglądają wspaniale również jesienią i zimą. 

Jesienne i zimowe towarzystwo dla wrzosów

Główną ozdobą jesiennej rabaty są wrzosy, jednak warto wzbogacić je o inne rośliny, które będą wspaniale komponować się z nimi o tej porze roku. Polecamy zatem posadzenie niskich odmian brzóz oraz klonu palmowego o barwnych liściach

Zimą wspaniale wyglądają krzewy iglaste np. jałowce albo na karłowe odmiany sosen. Warto posadzić zimozielone krzewy tj. pieris japoński czy kalmia szerokolistna. Jeśli chcemy stworzyć kobierce pomiędzy wrzosowiskami, to idealnie sprawdzi się golteria rozesłana oraz bażyna czarna.

Zobacz też:

Ta roślina jest piękna, lecz niebezpieczna. Może zniszczyć budynek

Zachwyca urodą cały rok. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi

Po sezonie wykonaj w warzywniku tę czynność. Szybko sobie podziękujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | sadzenie | działka | krzewy