Reklama
Reklama

Ten napar pozytywnie wpływa nie tylko na ludzi, ale też na rośliny. Spryskaj nim drzewka owocowe

Drzewka owocowe będą bujnie kwitnąć i wydadzą obfity plon, jeśli właściwie się o nie zadba. Prócz pielęgnacji, trzeba również chronić je przed atakami chorób i szkodników. Najlepiej robić to w możliwie naturalny sposób, stosując na przykład napar z kory dębu. Jakie zalety się w nim kryją i jak go używać?

Dąb jest drzewem z rodziny bukowatych, występującym w licznych gatunkach, z których większość rośnie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Kora dębu znana jest ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, a odwary z niej mogą służyć na przykład do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych, czy też w terapii wspomagającej obniżenie cholesterolu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kora dębowa rewelacyjnie działa też na inne rośliny — w tym drzewka owocowe. Jak ją wykorzystać? 

Napar z kory dębu — naturalny środek ochrony roślin

Napar z kory dębu może zastąpić chemiczne środki ochrony roślin. Wykazuje bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Często jest stosowany przez ludzi, na przykład w leczeniu stanów zapalnych skóry czy w terapii poprawiającej działanie układu odpornościowego.

Świetnie też jednak wpływa na rośliny i może pomóc ochronić je przed szkodnikami. Wszystko dlatego, iż kora dębu zawiera taniny, które potrafią hamować rozwój grzybów i bakterii, a także odstraszają niektóre owady. 

Czytaj też: Trawnik po zimie wymaga troski. Ten zabieg trzeba przeprowadzić już teraz 

Jak wykonać napar z kory dębu? Przygotujesz go w ten sposób

Przygotowanie wywaru z kory dębu nie jest wcale trudne i z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Wystarczy zebrać kawałki kory dębu i wrzucić je do gotującej wody. Powinny się w niej gotować przez około 30-45 minut. Po tym czasie wywar trzeba odcedzić i poczekać aż ostygnie. Następnie można go rozlać wokół korzeni drzew owocowych.

Napar z kory dębu to doskonały, a przede wszystkim naturalny środek, zabezpieczający rośliny przed atakiem szkodników. Warto jednak pamiętać, że jego skuteczność uzależniona jest między innymi od rodzaju szkodnika.

Produkt może być stosowany w zależności od potrzeb i warunków panujących w konkretnym miejscu. Zwykle napar z kory dębu wykorzystywany jest raz na kilka miesięcy, by zapobiec pojawieniu się chorób. Można go jednak zastosować w każdej chwili, jeśli zauważymy na roślinach objawy bytowania szkodników czy rozwoju choroby. Dzięki swojemu działaniu powinien pomóc w szybkim pozbyciu się problemu. 

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa | krzewy