Reklama
Reklama

Tego nigdy nie sadź w pobliżu pomidorów. Będziesz mógł zapomnieć o owocach

Pomidory to bardzo popularne warzywa, które wiele osób chętnie sadzi w przydomowym ogródku. Dzięki temu można cieszyć się z samodzielnie wyhodowanych, dorodnych owoców. Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad pielęgnacyjnych. Niektórych roślin nie powinniśmy sadzić w ich pobliżu.

Pomidory można spożywać w surowej postaci, jednak częściej są dodawane do zup, sałatek, kanapek czy dań z ryżu. Wiele osób przetwarza je na soki, przeciery czy koncentraty. 

Niestety nie będziemy cieszyć się obfitymi i soczystymi plonami, jeśli posadzimy te rośliny w złym miejscu. Oprócz zasad pielęgnacyjnych warto poznać też podstawowy błąd w ich uprawie, czyli nieodpowiednie sąsiedztwo.  

Jakich warzyw nie sadzić w pobliżu pomidorów?

Zaczynając uprawę pomidorów, warto wiedzieć, że rośliny te są wybredne pod względem sąsiedztwa innych warzyw. Chodzi o rywalizację o składniki odżywcze i sole mineralne pobierane z ziemi, ale też o miejsce w podłożu na korzenie i dostęp do światła. 

Obok pomidorów nie możemy sadzić ziemniaków oraz kukurydzy. Warzywa te zabierają składniki odżywcze. Poza tym ziemniaki mogą zarazić pomidory zarazą ziemniaka, przez co stracimy wszystkie owoce. 

Z kolei kapusta oraz rzodkiewka spowalniają wzrost pomidorów. Ogrodnicy odradzają także sąsiedztwo ogórków, bakłażanów, kopru włoskiego, orzechów włoskich oraz melisy

Co zrobić, żeby pomidory wydały mnóstwo owoców?

Pomidory wydadzą mnóstwo owoców, jeśli nie popełnimy błędów w ich nawożeniu. Jak zatem prawidłowo zasilać rośliny? 

Do nawożenia pomidorów używamy profesjonalnych nawozów organicznych, mających w swoim składzie duże ilości azotu. To właśnie ten pierwiastek wpływa na wzrost tych roślin. Możemy też przygotować naturalny nawóz w postaci gnojówki z pokrzywy

Uprawę pomidorów wspomaga bazylia, która dodatkowo podbija ich smak. Rośliny te warto posadzić obok cebuli, czosnku czy szparagów, ponieważ odstraszają szkodniki i zabezpieczają pomidory przed chorobami. 

Pomidory lubią również towarzystwo aksamitek. Te intensywnie pachnące, urokliwe kwiaty skutecznie przepędzają mszyce i ślimaki z krzaczków. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | sadzenie