Te szkodniki pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze. Sprawdź, czy nie masz ich na swojej działce
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią nadchodzi okres wzmożonych prac w ogrodzie. To także moment, gdy pojawiają się w nim pierwsze szkodniki. Jak wyglądają i jakie rośliny atakują? Podpowiadamy, na jakie sygnały zwrócić uwagę oraz jak zapobiec wizycie tych niechcianych gości.
Wczesną wiosną w ogrodzie nie brakuje pracy. Dołożyć nam jej może obecność szkodników, które gdy tylko temperatura utrzymuje się przez kilka dni w zakresie 8-10 stopni Celsjusza, zaczynają się pojawiać na nasze działce. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i jakie działania profilaktyczne podjąć, aby uniknąć ich wizyty.
Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca pojawiają się w ogrodzie i utrudniają nam uprawę roślin oraz skutecznie osłabiają nasze okazy. Mowa o grupie szkodników, które jako pierwsze możemy zaobserwować na działkach i które wymuszają naszą uważność na ten problem już na samym starcie wiosny. Zaliczamy do nich między innymi:
- Kwieciaki - to szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin. Są to niewielkie chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych. Można je zaobserwować w ogrodzie, gdy tylko temperatura przekroczy 8 stopni Celsjusza. Szkodniki te najczęściej atakują jabłonie, maliny i grusze. Ich żerowanie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty plonu.
- Przędziorki - one także wcześnie rozpoczynają swój żer. O ich obecności najczęściej świadczą jedwabne sieci. Szkodniki te atakują liście roślin, uszkadzają ich tkankę i sprawiają, że żółkną i ostatecznie opadają.
- Mszyce - to jedne z najbardziej znanych szkodników w ogrodzie. Cechuje je aparat gębowy gryząco-ssący, który pozwala im wysysać soki z roślin. Zazwyczaj pojawiają się one na młodych liściach, pękach wierzchołkowych, kwiatostanach oraz pąkach kwiatowych.
- Miodówki - ich postać dorosła ma około 3-5 mm długości. Są to szkodniki, które są szczególnie niebezpieczne dla młodych drzewek. Żerując na ich pędach, mogą zahamować wzrost roślin. Drzewka, które zostały przez nie mocno zaatakowane, wyglądają, jakby były osmolone.
Czytaj również: Budleja potrzebuje tego zabiegu. Będzie kwitła przez cały sezon
Wczesną wiosną powinniśmy nie tylko kontrolować nasz ogród, sprawdzając, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez wspomniane szkodniki, ale także podjąć działania, które pozwolą temu zapobiec. W tym celu warto sięgać po różne metody.
Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojego ogrodu roślin, które swoim zapachem będą odstraszały niektóre szkodniki. Okazy te należy sadzić w strategicznych miejscach, na przykład w pobliżu rabat lub innych obszarów, które narażone są na atak.
Oprócz tego warto wprowadzić do swojego ogrodu kwiaty o żółtej barwie, a także rośliny miododajne. Dzięki temu przyciągniemy do niego naturalnych wrogów szkodników i utrzymamy równowagę ekosystemu. Starajmy się także unikać nadmiernego stosowania chemicznych środków ochrony roślin, aby nie szkodzić pożytecznym owadom.
Nie zapominajmy również o codziennej pielęgnacji naszych okazów. W im lepszych warunkach będą one się rozwijały, tym będą odporniejsze na potencjalne ataki szkodników.
Zobacz też:
Możesz uratować zgniłego storczyka. Musisz jednak działać szybko
Bluszcz będzie rósł znacznie szybciej. Wystarczy, że zadbasz o to
Te kwiaty zwiastują wiosnę. Dzięki domowej odżywce będą kwitły miesiącami