Reklama
Reklama

Te rośliny warto mieć w mieszkaniu zimą. Dobrze wpływają na zdrowie

Zanieczyszczone powietrze to problem, który dotyczy nas nie tylko wtedy, gdy wychodzimy na zewnątrz, ponieważ dostaje się ono również do pomieszczeń, w których przebywamy. Warto więc wiedzieć, jak możemy zadbać o jakość powietrza w naszym domu, stosując naturalne sposoby. Okazuje się, że najlepszą metodą jest uprawa pewnych gatunków roślin. Sprawdź, jakie okazy wybrać.

Problem zanieczyszczonego powietrza to kwestia, która ma poważny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Warto więc zadbać o to, aby w swoim domu oddychać oczyszczonym i pozbawionym szkodliwych substancji powietrzem. Wpłynie to nie tylko na nasz nastrój, ale i może nawet zredukować alergie.

Jak zadbać o zdrowe powietrze w swoim domu? To prostsze niż myślisz

Coraz więcej osób jest świadomych tego, ile w powietrzu jest zanieczyszczeń. Dotyczy to również powietrza, którym oddychamy w naszych domach. Jest to szczególnie poważny problem w dużych miastach, ponieważ tam smog i inne zanieczyszczenia są codziennością.

Warto więc zgodnie z wynikami wielu badań zaufać roślinom i w naturalny sposób poprawić komfort naszego życia. Okazuje się bowiem, że rośliny doniczkowe mogą być filtrami powietrza, ponieważ nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, ale i wiele innych szkodliwych związków chemicznych.

Wobec tego warto mieć niektóre gatunki w swoim domu czy biurze, ponieważ są one nieocenionymi sojusznikami w walce o lepsze powietrze w pomieszczeniu. Stawiając je w swoich pokojach, nie tylko zyskujemy naturalny filtr powietrza, ale i piękną, naturalną dekorację. Wpłynie ona na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Czytaj również: Grubosz gubi liście? Przyczyna jest prostsza, niż myślisz

Jakie rośliny warto mieć w swoim domu? Te okazy skutecznie oczyszczają powietrze

Wiele badań naukowych w tym także słynne eksperymenty NASA, przeprowadzane w latach 80. i 90. wykazały, że istnieje sporo gatunków popularnych roślin domowych, które świetnie radzą sobie z usuwaniem z powietrza szkodliwych związków chemicznych.

Dzięki tego typu badaniom możemy świadomie wybierać dane okazy do naszych pomieszczeń, kierując się nie tylko ich wyglądem, ale i właściwościami. Oto gatunki, które świetnie wchłaniają szkodliwe substancje:

  • Anturium - roślina ta nie tylko wnosi egzotyczny klimat do pomieszczeń i cieszy kolorowymi kwiatami, ale i neutralizuje formaldehyd.
  • Paproć nefrolepis - to roślina kojarzona z jej bujnymi i pierzastymi liśćmi. Ma ona jednak nie tylko walory estetyczne, ale i doskonale filtruje ksylen, a dodatkowo dodaje nieco wilgoci do powietrza.
  • Palma areka - okaz ten ma ciekawe liście i uznawany jest za dekorację o tropikalnym wyglądzie. Co  więcej, pomaga on usuwać toksyny z powietrza.
  • Fikus sprężysty - ma on wiele różnych odmian, które możemy dobierać do swoich pomieszczeń według odcieni liści tak jak np. w przypadku odmiany ‘Tineke’ czy ‘Ruby’. Dodatkowo fikus jest niezwykle skuteczny w pochłanianiu formaldehydu.
  • Skrzydłokwiat - ta roślina ceniona jest za swoje okazałe liście oraz piękne białe kwiaty. Co więcej, potrafi ona usuwać z powietrza formaldehyd, benzen oraz trichloroetylen.
  • Chamedora - jest to delikatna palma, która świetnie rozwija się nawet w lekko zacienionych pomieszczeniach. Nie tylko ciekawie się prezentuje, ale i poprawia wilgotność oraz oczyszcza powietrze z formaldehydu.
  • Zamiokulkas - to popularna i bardzo wytrzymała roślina, która jest niezwykle łatwa w uprawie. Do jej zalet możemy także zaliczyć to, że redukuje lotne związki organiczne.
  • Bluszcz - jest okazem, który świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach lub gdy wspina się po podporach. Warto go mieć w swoim domu nie tylko z uwagi na wygląd, ale także dlatego, że wchłania benzen i ksylen.
  • Wężownica - to roślina, która także znana jest ze swojej wytrzymałości i tolerancji na błędy pielęgnacyjne oraz słabsze warunki. Dodatkowo nie tylko świetnie wygląda i jest łatwa w uprawie, ale usuwa z powietrza formaldehyd i benzen.

Zobacz też:

Zaczyna kwitnąć już w lutym. Ubarwia ogród i nie ma prawie żadnych wymagań

Nie wyrzucaj gwiazdy betlejemskiej po świętach. Może zakwitnąć w kolejnym roku

Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin