Tę roślinę doniczkową poleca NASA. Wciąga toksyny jak naturalny odkurzacz
Ta roślina jest żywym oczyszczaczem powietrza. Wciąga toksyny jak naturalny odkurzacz i jest w tym tak dobra, że polecają ją nawet ludzie z NASA. Chodzi oczywiście o piękną sansewierię, określaną także jako wężownica albo język teściowej. Sprawdź, jak o nią dbać, aby zawsze zachwycała wyglądem i dbała o twoje samopoczucie.
Sansewieria jest egzotyczną rośliną z rodziny szparagowatych. Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Afryki, Azji i Madagaskaru. W Polsce jest natomiast uprawiana jako popularny kwiatek doniczkowy.
Sansewieria na parapecie, komodzie czy stoliku wygląda ciekawie, a opieka nad nią nie jest skomplikowana. W dodatku jest jedną z nielicznych roślin doniczkowych oczyszczających powietrze, którą polecają eksperci NASA.
Zastanawiasz się, jakie ma sansewieria? Otóż przetwarza dwutlenek węgla na tlen, oczyszcza oraz nawilża powietrze. Neutralizuje także różne toksyczne substancje, które szkodzą zdrowiu. Warto więc mieć ją w swojej sypialni czy salonie.
Chodzi m.in. formaldehyd negatywnie wpływający na samopoczucie (przyczynia się do bezsenności, bóli głowy, spadku odporności) czy benzen (obniżenie nastroju). Jest to więc jednak z najlepszych roślin do sypialni. Zwłaszcza dla osób z alergią.
Może cię zainteresować: Petunie potrzebują teraz twojej uwagi. Zrób to w styczniu, a wiosną obsypią się kwiatami
Uprawa sansewierii nie jest skomplikowana. To gatunek mało wymagający, który dobrze czuje się zarówno w słonecznym, jak i lekko zacienionym miejscu, choć preferuje to pierwsze.
Jeśli zapomnisz podlewać kwiatka przez jakiś czas, najprawdopodobniej nic mu się nie stanie. Wężownicy warto podawać umiarkowaną ilość wody raz na 3-4 tygodnie, w zależności od stanowiska. Chwilowe przesuszenie zniesie nawet lepiej, niż przelanie, które może mu zagrażać w związku z ryzykiem zgnicia korzeni.
Czytaj również: Mandarynki w doniczce będą "wielkie jak arbuzy". Wystarczy pestka, by je wyhodować
Nie podoba ci się sansewieria? Wybierz inną roślinę polecaną przez NASA. Na liście jest wiele gatunków kwiatów oczyszczających powietrze m.in. palma areka, epipremnum, zielistka czy bluszcz.
Zobacz też:
To najlepszy storczyk dla początkujących. Jest łatwy w uprawie i obsypuje się morzem kwiatów
Twoja zielistka nie kwitnie? Sprawdź, który z tych błędów popełniasz
Petunie potrzebują teraz wsparcia. Zrób tak, a wiosną obsypią się kwiatami