Reklama
Reklama

Taką temperaturę najbardziej lubią storczyki. Kwitną wtedy, jak szalone

Storczyki to rośliny, które często goszczą na naszych parapetach, ponieważ zachęcają one swoim egzotycznym wyglądem oraz długim okresem kwitnienia. Chcąc jednak podziwiać ich okazałe i barwne kwiaty, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa temperatura, dopasowana do danej odmiany. Podpowiadamy, ile powinna ona wynosić.

Poszczególne odmiany storczyków pochodzą z różnych części świata. Niektóre rosną w wilgotnych lasach tropikalnych, a inne na górskich zboczach. Z racji tego ich potrzeby mogą się znacznie różnić. Chcąc więc uprawiać storczyki w domu, musimy jak najlepiej odwzorować ich naturalne środowisko, aby mogły one pięknie i długo kwitnąć. Sprawdź, jaką temperaturę im zapewnić i o co jeszcze zadbać, by storczyki zdrowo rosły.

To znacząco wpływa na kwitnienie - jaką temperaturę zapewnić storczykowi, by obsypał się kwiatami?

Kluczowa dla kwitnienia storczyka jest temperatura otoczenia. Powinna być ona zbliżona do tej, która panuje w naturalnym środowisku rośliny. Dzięki temu kwiat będzie mógł się zdrowo rozwijać, a w rezultacie długo zachowywać swoje kwiaty.

Storczyki możemy podzielić na trzy grupy, zależne od odmian i od tego, jakiej temperatury oczekują. Oto one:

  • Storczyki ciepłolubne - to np. Vanda czy Phalaenopsis. Temperatura, w której najlepiej się czują to 18-20 stopni Celsjusza w nocy i 23-27 stopni w dzień.
  • Storczyk zimnolubne - to odmiany takie jak np. Cymbidium. Optymalne warunki dla nich to 8-14 stopni Celsjusza w nocy i 15-18 stopni Celsjusza w dzień.
  • Storczyki umiarkowane - należy do nich odmiana m.in. Cattleya i Paphiopedilum. Rośliny te potrzebują 14-18 stopni Celsjusza w nocy i 19-24 stopni w dzień.

Dodatkowo w przypadku każdej z odmian, powinniśmy unikać gwałtownych zmian temperatury. Co więcej, nie należy stawiać storczyków w pobliżu kaloryferów oraz miejsc, gdzie są przeciągi.

Czytaj również: Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów

O czym jeszcze pamiętać, dbając o storczyki?

Pielęgnując nasze storczyki, musimy również zadbać o kilka innych kwestii, dzięki którym wpłyniemy pozytywnie na ich rozwój oraz kwitnienie. Bardzo ważne między innymi jest to, gdzie ustawimy naszą roślinę. Storczyki najlepiej rosną w miejscu oświetlonym, ale nie w pełnym słońcu. Zbyt mała ilość światła wpływa na brak kwitnienia, a zbyt mocne słońce, może prowadzić do żółknięcia liści oraz poparzeń.

Oprócz tego musimy zadbać o prawidłowe podlewanie storczyków. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić, ponieważ rośliny te nie lubią stać w wodzie i doprowadza to do gnicia ich korzeni. Najlepiej zasilać je miękką wodą co 7-14 dni, gdy podłoże dobrze przeschnie. Dobrym pomysłem jest dostarczanie storczykowi wody poprzez zanurzenie doniczki na kilka minut, zamiast polewania go od góry.

Nie zapominajmy także o nawożeniu storczyków, by dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. Najlepiej robić to co 2 tygodnie, używając do tego specjalnego nawozu do storczyków, ale w mniejszym stężeniu niż zalecane jest na opakowaniu. W tym przypadku lepiej używać mniej produktu niż więcej, ponieważ przenawożenie skutkuje czernieniem końcówek liści.

Zobacz też:

Te rośliny warto posadzić w ogrodzie. Skutecznie odstraszą komary

To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz

Ślimaki wyszły już z kryjówek? Zastaw na nie przynętę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin