Reklama
Reklama

Liście storczyka żółkną? To ważny znak. Sprawdź, jak reagować

Storczyk potrafi zachwycać swoimi pięknymi kwiatami oraz soczyście zielonymi i okazałymi liśćmi. Czasem jednak zdarza się, że nie są one idealnie zielone, a wręcz zaczynają żółknąć i nieestetycznie się marszczą. Może być to oznaką błędów pielęgnacyjnych, które popełniamy lub po prostu wynikać z naturalnego procesu starzenia się rośliny. Sprawdź, jak to odróżnić i w jaki sposób przywrócić roślinie jej świetność.

Żółknące oraz marszczące się liście storczyka czasem są po prostu naturalną oznaką starzenia się rośliny lub wynikają ze stresu związanego z przesadzaniem, lub przyniesieniem jej ze sklepu. Jeżeli jednak wiemy, że nasz okaz jest młody i nie był przestawiany przez długi czas, to warto szukać przyczyn w pielęgnacji rośliny. Podpowiadamy, co przyczynia się do żółknięcia liści storczyka.

Jakie błędy sprawiają, że liście storczyka żółkną? Na to uważaj podczas pielęgnacji rośliny

Żółknięcie liści storczyka może być oznaką nieprawidłowej pielęgnacji rośliny. Niejednokrotnie wynika to ze złego podlewania. W przypadku, gdy nie robimy tego wystarczająco często, to możemy doprowadzić do odwodnienia storczyka. Objawami tego są właśnie marszczące i żółknące liście na wszystkich piętrach rośliny.

Świadczyć o tym może także wygląd korzeni storczyka, ponieważ stają się one płaskie, pomarszczone i zasychają. Wtedy to musimy od razu zacząć nawadnianie rośliny. W tym celu należy postawić doniczkę w misce z wodą i poczekać, aż storczyk samodzielnie pobierze wodę i odzyska wigor w liściach i korzeniach.

Czytaj również: Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów

Co gorsza, zbyt obfite podlewanie także może prowadzić do żółknięcia liści, ponieważ zalane korzenie mają odcięty dostęp powietrza i przestają pobierać wodę oraz składniki pokarmowe, wpływając tym samym na kondycję liści, które żółkną i tracą jędrność. Objawem tego jest także to, że roślina zaczyna chwiać się w doniczce na skutek redukcji systemu korzeniowego. Wtedy to należy przesadzić storczyk do świeżego podłoża i podlewać go maksymalnie raz w tygodniu.

Kolejnym błędem pielęgnacyjnym przyczyniającym się do tego, że liście storczyka żółkną, jest nieprawidłowe nawożenie. Niedobór składników pokarmowych, a dokładniej azotu, prowadzi do tego, że starsze liście rośliny stopniowo jaśnieją, a następnie przedwcześnie żółkną i marnieją. Natomiast gdy storczykowi brakuje żelaza, to żółkną najpierw najmłodsze liście oraz te, które się dopiero rozwijają. Warto więc nawozić swoje rośliny od kwietnia do września, robiąc to regularnie, co 2-3 tygodnie.

Złe stanowisko - jak wpływa na liście storczyka? O tych kwestiach musisz pamiętać

Liście storczyka mogą żółknąć także z powodu nieprawidłowego stanowiska dla rośliny. Najczęściej wynika to z ustawienia doniczki w miejscu słabo oświetlonym, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niedostatek światła sprawia, że liście storczyka stają się jasnozielone, a potem żółkną. W dodatku są łamliwe i wodniste. Wtedy to należy przenieść roślinę w najjaśniejsze miejsce w domu i ograniczyć jego podlewanie.

Znaczenie ma także to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym stawiamy naszego storczyka, ponieważ ona także może wpływać na kondycję liści. W przypadku zbyt wysokiej temperatury będą one żółkły i zasychały, ponieważ utracą szybciej wodę. Natomiast zbyt niska temperatura także sprawi, że liście zaczną żółknąć, a w dodatku zahamuje rozwój nowych liści.

Wobec tego najlepiej ustawić storczyki w miejscu, w którym panuje temperatura około 20-22 stopni Celsjusza. Pamiętajmy także, że w nocy wartość ta powinna być niższa o kilka stopni niż w dzień, bo w przeciwnym razie nasz storczyk zacznie zamierać. Wynika to z tego, że różnica temperatura pozwala storczykom na naturalny metabolizm oraz wzrost.

Zobacz też:

Możesz mieć kolorowe marchewki. Sprawdź, kiedy je wysiać

​Czy już czas na koszenie trawnika po zimie? Ogrodnik podpowiada

Nowa królowa parapetów zastąpi monsterę? Kwiaciarka zdradza, jak o nią dbać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin