Reklama
Reklama

Tak szybko rozmnożysz zamiokulkasa. Wystarczy jeden liść

Zamiokulkas wyróżnia się dekoracyjnym ulistnieniem i łatwością uprawy. Jest więc chętnie wybierany jako ozdoba domu czy biura. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można go łatwo rozmnożyć i to już z jednego liścia, a nawet jego części. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Zamiokulkas zamiolistny wyróżnia się dekoracyjnym ulistnieniem i sporą odpornością. Nie ma wielkich potrzeb pielęgnacyjnych, co przysparza mu wielu fanów. Ta chętnie uprawiana w domach roślina doniczkowa może przy tym zostać z łatwością rozmnożona i to już z jednego liścia, czy nawet z jego części. Jak to zrobić, by sadzonki się przyjęły? Podpowiadamy, jak rozmnożyć zamiokulkasa, aby cieszył oczy w każdym pokoju.

Uprawa zamiokulkasa. Jak można rozmnożyć roślinę?

Zamiokulkas zamiolistny to roślina wieloletnia z rodziny obrazkowatych, uprawiany jako roślina ozdobna. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu, jednak całkowity brak światła może zahamować wzrost zamiokulkasa. Rośliny nie trzeba często podlewać, gdyż jest sukulentem i gromadzi wodę w liściach. Istotny jest za to drenaż i zastosowanie przepuszczalnego, żyznego podłoża.

Zamiokulkasy są bardzo popularne, jednak nie wszyscy wiedzą, że nie trzeba kupować kolejnego egzemplarza, by mieć ich w domu więcej. Nowe rośliny możemy bowiem uzyskać już dzięki pojedynczej gałązce, a nawet tylko dzięki samym liściom. Wystarczy więc, że znamy kogoś, kto ma zdrowego zamiokulkasa w domu.

Liście rośliny są jej główną ozdobą. Są zgrubiałe, ciemnozielone i połyskujące. Dorastają do 10 cm długości, a wytrzymałe, mięsiste ogonki liściowe są dla nich stabilnym podparciem. Każdy liść składa się z ogonka liściowego i kilku skórzastych listków, ułożonych wzdłuż osadki. Rozmnażanie zamiokulkasa przy pomocy liści jest niezwykle proste i z pewnością każdy sobie z tym poradzi.

Czytaj też: Ta roślina wysysa wilgoć z powietrza jak odkurzacz. Postaw ją na parapecie 

Rozmnażanie zamiokulkasa. W ten sposób uzyskasz więcej roślin

Rozmnażanie zamiokulkasa z liści można przeprowadzić na trzy sposoby. Można do tego wykorzystać cały liść lub jego część, ale można również wykonać sadzonkę z pojedynczych listków. Jak to zrobić poprawnie?

  • Rozmnażanie zamiokulkasa z całego liścia — do uzyskania sadzonki tą metodą potrzebujemy całego liścia, wraz z ogonkiem liściowym. Liść odcinamy tuż przy nasadzie, a miejsce cięcia posypujemy węglem aktywnym. Następnie pozostawiamy go na kilka godzin, by wysechł. Kolejny krok to umieszczenie ogonka liściowego w wodzie lub w ziemi, w przepuszczalnym podłożu.

  • Rozmnażanie zamiokulkasa z części liścia — by rozmnożyć roślinę tą metodą, potrzebujemy całego liścia, który dzielimy na mniejsze fragmenty. Każdy fragment powinien zawierać co najmniej dwa listki. Gdy miejsca cięć wyschną, fragmenty liścia umieszczamy w wodzie lub wilgotnym podłożu. Trzeba to zrobić uważnie, aby trafiły do podłoża zgodnie z kierunkiem ich naturalnego wzrostu.

  • Rozmnażanie zamiokulkasa z listków — do rozmnożenia rośliny tą metodą wykorzystuje się pojedyncze listki. Najlepiej wybrać dolne liście i obciąć je tuż przy nasadzie. Gdy miejsca cięcia wyschną, przylistki umieszczamy w ziemi, na głębokości 2-3 cm, z piętką skierowaną do gleby. Najlepiej użyć mieszanki piasku i torfu, a gotowe sadzonki umieścić w jasnym miejscu (ale nie może to być miejsce zbyt intensywnie oświetlone). Podłoże zaś powinno być lekko wilgotne.

Rozmnażanie zamiokulkasa z liścia nie jest pracochłonne, jednak wymaga cierpliwości. W efekcie jednak możemy uzyskać dowolną liczbę doskonałej jakości sadzonek, które udekorują nasz dom lub trafią do kogoś w prezencie.

Zobacz też:

Te szkodniki mogą zniszczyć wiśnie. Gdy zobaczysz dziurki w owocach, nie zwlekaj

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin