Reklama
Reklama

Ta roślina rzadko gości w polskich domach. Jest efektowna i łatwa w uprawie

Jest dobrym wyborem dla smakoszy kawy i nie tylko. Łatwa w uprawie, może pięknie rosnąć w domowych warunkach. Choć nie tak popularna jak monstera czy pieniążek, także posiada swoich sympatyków. Okazuje się, że nie każdy wie, że hodowanie własnego drzewka kawowego jest możliwe. Podpowiadamy, jak pielęgnować kawowca w domu.

Kawa dla wielu jest ulubionym napojem, bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Drzewko kawowe nie cieszy się jednak taką popularnością, jak jego egzotyczne ziarna. Niezwykle prosta w uprawie, nie jest tak chętnie uprawiana, jak chociażby monstera. Co ciekawe, można ją kupić w niejednej kwiaciarni bądź supermarkecie. Czy warto hodować drzewko kawowe?  

Dobra roślina dla miłośników kawy i nie tylko  

Kawa arabica, bo tak brzmi nazwa rośliny, nie jest wymagająca w uprawie. Jest to dobry wybór dla osób rozpoczynających przygodę z roślinami doniczkowymi. Choć hodowanie kawy w warunkach domowych brzmi trochę abstrakcyjnie, naprawdę jest to możliwe.  

Pielęgnacja rośliny pochodzącej z tropikalnych rejonów Afryki nie jest skomplikowana. Warunki, które można spotkać w większości mieszkań czy domów są dla niej idealne, aby rosnąć i zaskakiwać swoją bujnością liści. Wysokość kawy może osiągnąć nawet 2 metry.  

Przeczytaj również: Drzewko szczęścia zakwitnie jak nigdy przedtem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o tym

Jak pielęgnować kawowiec w domu? 

Chcąc uprawiać kawę w doniczce należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Roślina lubi regularne podlewanie oraz stale lekko wilgotną glebę. Należy przy tym być uważnym, aby nie przelać rośliny. Źle znosi zalegającą w podstawce wodę.  

Stanowisko dla kawowca powinno być zdecydowanie słoneczne. Warto jednak zadbać, aby roślina nie była narażona na bezpośrednie Słońce, bowiem błyszczące liście kawy mogą ulec poparzeniu. Istotna jest również temperatura. Najlepszą jest tak zwana temperatura pokojowa (około 22 - 24 st. C). Roślina jest wrażliwa na przeciągi, dlatego powinno zawracać się uwagę na uchylone okna.  

Co do ziemi kawowiec nie posiada wymagań. Dobrze sprawdzi się uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych. To o czym jeszcze dobrze pamiętać, to zraszanie letnią wodą rośliny oraz przecieranie z kurzu liści. 

Czy drzewo kawowe da nasiona kawy?  

Można swoją przygodę z kawą zacząć od kupna sadzonki bądź nasion i czekać, aż roślina wykiełkuje. Chcąc, żeby roślinka wypuściła owoce, zdecydowanie należy uzbroić się w cierpliwość. Kawa, która wyrosła z nasion może zacząć kwitnąć dopiero po 3-4 latach. Aby otrzymać nasiona, należy zadbać o samodzielne zapylenie np. za pomocą pędzelka.  

Kawowiec to niezwykła roślina doniczkowa, która nie sprawia trudności w hodowli. Widowiskowo zdobi wnętrze, a odpowiednia pielęgnacja sprawi, że roślina zostanie z nami na długie lata. Prosta w pielęgnacji, a więc każdy sobie z pewnością z nią poradzi.  

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin