Reklama
Reklama

Ta roślina przyciąga szpaki niczym magnes. Warto posadzić ją przy czereśni i wiśni

Sezon na czereśnie zaczął się wraz z początkiem czerwca. Z kolei wiśnie będziemy zrywać z drzew już w lipcu. Niestety nie tylko ludzie lubią te owoce, ale także zwierzęta. Jak zatem przepędzić szpaki z tych dwóch drzew owocowych? Wystarczy zapewnić im lepszą alternatywę tych roślin.

Ogrodnicy każdego roku walczą ze szpakami, podgryzającymi owoce na czereśni i wiśni. Strachy ogrodowe w ogóle nie działają na ptaki, które bezkarnie żerują na drzewach. Istnieją jednak skuteczne metody na przepędzenie szkodników z sadu

Posadź morwę obok czereśni i wiśni. Zadziała na szpaki jak wabik

Okazuje się, że niektóre rośliny skutecznie chronią drzewa przed atakiem szkodników. I tak właśnie morwa posadzona obok drzew owocowych zapewnia spokój od szpaków. Ptaki uznają jej owoce za smaczniejsze niż czereśnie czy wiśnie. 

Szpaki są inteligentnymi zwierzętami, dlatego wybierają pożywienie, które jest dla nich atrakcyjniejsze, w tym przypadku morwę. Jak wygląda to drzewo?

Morwa mierzy od 10 do 15 m wysokości. Cechuje ją wzniesiony pokrój, a także miękkie liście o jajowatym kształcie. To drzewo kwitnie w maju - zaczynają pojawiać się na nim drobne kwiaty. Owoce natomiast osiągają dojrzałość latem.

Z morwy skorzystają nie tylko szpaki, ale także i my. Jej owoce i liście wspomagają walkę z cukrzycą, redukują poziom cholesterolu, a także działają antyoksydacyjne. Zmniejszają również ryzyko zachorowania na Alzheimera. Warto zatem przyrządzać z niej zdrowotne napary. 

Inne sposoby na odstraszenie szpaków z sadu

Zamiast wystawiać przy drzewach owocowych strachy na wróble, lepiej użyć straszaków dźwiękowych, ponieważ szpaki są wrażliwe na hałas. Muszą jednak zawierać konkretne odgłosy. 

Z głośników możemy puszczać dźwięk petard, armatki hukowej czy nawet głośną muzykę. Ta metoda sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy sad z dala od domostw. 

Innym sposobem na ograniczenie szkodnikom dostępu do czereśni i wiśni jest zabezpieczenie drzew siatką ochronną

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby