Reklama
Reklama

Ta roślina jest praktycznie bezobsługowa, a wygląda jak kameleon. Musisz ją mieć w ogrodzie

Ta roślina jest praktycznie bezobsługowa, a wygląda jak kameleon. Mowa o koleusie, który roku na rok robi się coraz popularniejszy w Polsce. Możesz go posadzić zarówno w ogrodzie, jak i doniczce na balkonie. Ty również powinieneś rozważyć jego uprawę, jeśli marzy ci się niebanalny gatunek o kolorowych liściach i niewielkich wymaganiach.

Pokrzywka brazylijska nazywana częściej koleusem jest jedną z najpiękniejszych egzotycznych roślin o kolorowych liściach. Naturalnie porasta obszary Azji i Australii, lecz z powodzeniem możesz ją jednak uprawiać na swojej działce - zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. 

Na pewno nie pożałujesz tego wyboru, bo koleus bujnie się rozrasta i z daleka zachwyca oryginalną urodą. Jest łatwy w uprawie, więc na pewno bez trudu uda ci się go utrzymać w idealnej kondycji. Wszystkie sąsiadki będą na niego zerkać zza płotu.

Może cię zainteresować: Ten krzew zniesie każdy upał i suszę. Wygląda egzotycznie jak różowy flaming

Jak wygląda koleus? Ta roślina to kolorowy kameleon w twoim ogrodzie

Wygląd koleusa robi wrażenie. Ta roślina to kolorowy kameleon w twoim ogrodzie. Największą zaletą tego gatunku są dekoracyjne, barwne liście o rozmaitych kształtach, ciekawej fakturze. Mogą być owalne, sercowate albo ząbkowane. 

Najpopularniejsze odcienie odmian koleusa to: bordo, fiolet, róż, pomarańcz, zieleń i róż. Te kwiaty fantastycznie wyglądają zarówno wysadzane w gruncie, jak i w pojemnikach. A zimą można je przenieść do domu, by jako atrakcyjne rośliny doniczkowe wprowadziły do niego odrobinę egzotycznego klimatu.

Jak uprawiać koleusa? Ma tylko kilka wymagań

Uprawa koleusa, czyli pokrzywki brazylijskiej nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zapewnić im słoneczne lub półcieniste stanowisko. Im więcej światła, tym roślina będzie się piękniej wybarwiać. 

Jeśli chodzi o optymalne podłoże dla koleusa, to najlepiej zapewnić mu ziemię żyzną i wilgotną. Nie trzeba stosować jakiejś specjalnej mieszanki. Uniwersalna gleba do kwiatów balkonowych powinna w zupełności wystarczyć.

Czytaj również: Po kąpieli w tym soku storczyk wystrzeli liśćmi jak z procy. Wypuści też nowe kwiaty

Pielęgnacja koleusa. Podlewanie musi być rozsądne

Podlewanie to najważniejszy zabieg pielęgnacji koleusa. Musi ono jednak być rozsądne, ponieważ nadmiar wilgoci może mu zaszkodzić. Podobnie jak zbyt sucha gleba w doniczce. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. 

Jeśli chcesz poprawić warunki uprawy koleusa, możesz również wspomagać go nawozami dla roślin ozdobnych z liści, wg zaleceń podanych przez producentów. Najlepiej podawać je raz na 2 tygodnie od wiosny do jesieni.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty | pielęgnacja roślin