Reklama
Reklama

Ta roślina działa jak straszak na kleszcze. Na dodatek kwitnie całe lato

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla ludzi choroby. Nierzadko zdarza się, że owe stworzenia bytują w naszych ogródkach. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że istnieje pewna roślina, która może odstraszać kleszcze. Mowa o pysznogłówce ogrodowej.

Pysznogłówka ogrodowa. Pięknie kwitnąca roślina, której kleszcze się boją

Pysznogłówka ogrodowa to pięknie kwitnąca roślina, dzięki której można w doskonały sposób upiększyć ogród, działkę lub przydomową przestrzeń. Jej kwitnienie przypada na okres od lipca do września. Właśnie wtedy pysznogłówka wypuszcza na świat wspaniałe kwiaty, które w zależności od odmiany mogą przybierać rozmaite odcienie.  

Najlepiej rozwija się w żyznej glebie na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Pysznogłówkę warto regularnie podlewać oraz przycinać. W jej przypadku dobrze jest także stosować naturalne nawozy, które mogą pozytywnie wpłynąć na kwitnienie. Mowa tutaj między innymi o biohumusie czy kompoście

Rewelacyjne walory ozdobne to nie jedyna zaleta pysznogłówki ogrodowej. Okazuje się, że zapach, który wydzielają jej kwiaty, może odstraszać kleszcze. Jednocześnie ów aromat przyciąga pożyteczne owady, takie jak między innymi pszczoły. Z tego względu warto posadzić pysznogłówkę w swoim ogrodzie.

Przeczytaj też: Tę odmianę borówki amerykańskiej możesz uprawiać nawet na balkonie. Ma mnóstwo owoców

Dlaczego kleszcze są groźne? Takie choroby przenoszą

Posadzenie pysznogłówki w ogródku może zmniejszyć ryzyko kontaktu z kleszczami. Rzeczone stworzenia są najbardziej aktywne od maja do czerwca oraz od września do października. Najczęściej bytują w gęstych i podmokłych zaroślach. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. 

Dlaczego kleszcze są groźne? Okazuje się, że owe pajęczaki mogą przenosić pewne niebezpieczne choroby. Prawdopodobnie w tym kontekście najbardziej znana jest borelioza. Innym przykładem schorzenia przenoszonego przez te stworzenia jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Kontakt z kleszczem to również ryzyko złapania bartonellozy, anaplazmozy, babeszjozy czy tularemii.

Zobacz też:

Twój trawnik żółknie, chociaż regularnie go podlewasz? To może być przyczyną

Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów

Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty